۱۱۲
۴۶
شرح القانون (به خط شارح)

شرح القانون (به خط شارح)

پدیدآور: احمد بن ابوبکر بن محمد نخجوانی (متوفای 651 هـ.ق) مصحح: نجفقلی حبیبی ناشر: آتش طورتاریخ چاپ: ۱۴۰۲مکان چاپ: تهرانتیراژ: ۲۰۰شابک: 0ـ1ـ93029ـ622ـ978 تعداد صفحات: ۱۵۲

خلاصه

این کتاب با عنوان «الأجوبة عن اشکالات الامام الرازی» یا «حل الشکوک الموردة فی شرح الفخر الرازی علی القانون» اثر نجم‌الدین احمد بن ابوبکر به محمد نخجوانی است که به «شرح قانون نخجوانی» مشهور است.

معرفی کتاب

برای دیدن بخشی از صفحات کتاب، لینک فایل پی دی اف (pdf) را ببینید.

 

قطب‌الدین شیرازی در جریان تألیف «التحفة السعدیة» به یازده شرح از شروح «قانون» که پیش از خود او نوشته شده بودند، توجهی خاص داشته و به گفتۀ خودش با شارحان آنها وارد مباحثه شده است. این کتاب با عنوان «الأجوبة عن اشکالات الامام الرازی» یا «حل الشکوک الموردة فی شرح الفخر الرازی علی القانون» اثر نجم‌الدین احمد بن ابوبکر به محمد نخجوانی است که به «شرح قانون نخجوانی» مشهور است.

شرح نخجوانی مختصر است و به مواردی می‌پردازد که در آنها پاسخی برای اعتراضات فخر رازی بر ابن‌سینا داشته است. بخش‌هایی از کتاب اول «قانون» که نخجوانی در شرح خود مورد بحث و بررسی قرار داده، به این ترتیب است: در «الفن الاول» به شرح بخش‌هایی از این موارد پرداخته است: التعلیم الاول: فی حد الطب، التعلیم الثانی: فی الارکان، التعلیم الثالث: فی المزاج، التعلیم الرابع: فی الاخلاط، التعلیم الخامس: فی الاعضاء. گفتنی است وی در این موارد تنها آنجا که بر اشکالات فخر رازی بر «القانون» پاسخی داشته، بحث مستوفایی کرده است.

در «الفن الثانی» الجملة الاولی فی النبض» بسیار مختصر اشکال فخر رازی را مطرح می‌کند و به آن پاسخ می‌دهد. درواقع شرح او در اول مبحث نبض پایان یافته است.

نخجوانی در پاسخ‌گویی به فخر رازی روشی خاص دارد: معمولاً ابتدا با نقل عین کلام فخر رازی اشکال او را جزءبه‌جزء و طولانی نقل می‌کند و پس از آن جزءبه‌جزء آن را پاسخ می‌دهد. در مواردی نیز از کلام فخر رازی علیه خود او استفاده می‌کند. پاسخ‌های او یکسان نیست و بسته به موضوع و اطلاعات او و اقتضای موضوع گاهی طولانی، گاه کوتاه و معمولاً با نقل عین عبارات «قانون» همراه است.

قطب‌الدین شیرازی در «التحفة السعدیة» معمولاً پاسخ‌های او را در آنچه مربوط به فهم او از عبارات ابن‌سینا در «قانون» است، ضعیف دانسته و رد کرده است.

این شرح بر اساس نسخۀ شمارۀ 3545 ایاصوفیا استانبول که به احتمال قوی به خط خود شارح است، ویرایش و تنظیم شده است.

فهرست مطالب کتاب:

مقدمة المصحح

الفن الاول

التعلیم الاول: فی حد الطب

التعلیم الثانی: فی الارکان

التعلیم الثالث: فی المزاج

التعلیم الرابع: فی الاخلاط

التعلیم الخامس: فی الاعضاء

الفن الثانی: فی تصنیف الامراض والاسباب والاعراض الکلیة

اصطلاحات

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

ابوالقاسم فردوسی: دیدگاه‌های فلسفی استاد غلامحسین دینانی

ابوالقاسم فردوسی: دیدگاه‌های فلسفی استاد غلامحسین دینانی

غلامحسین دینانی به کوشش اسماعیل منصوری لاریجانی

در این کتاب به شاهنامۀ فردوسی پرداخته شده و سعی بر این بوده که زوایای پنهان اندیشۀ فردوسی به‌ویژه ان

مباحث کلیدی در فراگیری زبان دوم

مباحث کلیدی در فراگیری زبان دوم

ویویان کوک، دیوید سینگلتون

این کتاب چشم‌اندازی تازه در برابر حوزه‌های مختلف در پژوهش‌های فراگیری زبان دوم می‌گشاید.