۱۴۴
۵۷
لکان؛ مرگ، زندگی و زبان: بررسی‌های بالینی و فرهنگی

لکان؛ مرگ، زندگی و زبان: بررسی‌های بالینی و فرهنگی

پدیدآور: برژانت جزنی ناشر: هزاره سوم اندیشهتاریخ چاپ: ۱۴۰۲مترجم: مهدی بوستانی مکان چاپ: تهرانتیراژ: ۳۰۰شابک: 6ـ10ـ5248ـ622ـ978 تعداد صفحات: ۲۰۱

خلاصه

برژانت جزنی نمونه‌هایی از روانکاوی بالینی و منابع فرهنگی از ایران باستان تا تئاتر لندن را در نظر می‌گیرد تا مسئله سوژگی، واقعیت و حقیقت را از دیدگاه روانکاوی تشریح کند.

معرفی کتاب

برای دیدن بخشی از صفحات کتاب، لینک فایل پی دی اف (pdf) را ببینید.

 

این کتاب اندیشه‌هایی را در مورد سوژه لکانی ارائه می‌دهد: ما به‌عنوان موجودی سخنگو چه هستیم؟ چه چیزی ما را از دیدگاه روانکاوی به سوژۀ انسانی تبدیل می‌کند؟ آیا این احساسات و هیجانات هستند که ما را به انسان تبدیل می‌کنند؟ یا این ابداع فروید از ناخود آگاه بود که بین انسان و غیر انسان مرز کشید؟ چه چیزهایی را می‌توان از سوژه ناخودآگاه در روانکاوی بالینی آموخت که بتواند به ما در رسیدن به این سؤال‌ها کمک کند؟

برژانت جزنی نمونه‌هایی از روانکاوی بالینی و منابع فرهنگی از ایران باستان تا تئاتر لندن را در نظر می‌گیرد تا مسئله سوژگی، واقعیت و حقیقت را از دیدگاه روانکاوی تشریح کند. در عصر فراواقعیت، تأثیر نام‌های تجاری و راهبردهای بازاریابی بر واقعیت انسان، ماهیت و نقش واقعی‌اش سایه افکنده است. فراواقعیت جامعۀ معاصر در هر فردی امید کاذبی برای تبدیل‌شدن به نسخه‌ای از بت‌های خود ایجاد می‌کند و چنین استدلال نادرستی بسیاری را به این باور رسانده است که این همان چیزی است که وجود آنها را در یک ارتباط اجتماعی تعیین می‌کند. نویسنده مسئلۀ واقعیت و مرگ سوژه را از طریق منشور لکانی از نظریه‌پردازی تحلیل سوژگی که با اسطورۀ ادیپ فرویدی بیش از یک قرن پیش آغاز می‌شود تا آرمان آینده‌نگرانه برای ساخت انسان بر اساس الگوی آرمانی را بررسی کند.

ما مرده به دنیا می‌آییم و باید یاد بگیریم که چگونه زندگی کنیم. این توصیف فوق‌العاده متقاعدکننده از آنچه ما به توان سوژه‌های زبان هستیم و دستوری برای ردیابی مسیر منحصربه‌فرد خود در جهان داریم، محور اصلی این کتاب را شکل می‌دهد.

مفهوم ناخودآگاه پیش از فروید، در فلسفه با دلالت‌های دیگر ابداع و مورد بحث قرار گرفته بود. چند دهه بعد از مبحث دوم فروید، پژوهشگران حوزۀ روان تلاش کردند تا انواع و اقسام توضیحات جدید را ابداع کنند تا آنچه را در بالین تحت عنوان موجود سخنگو آموخته بودند، نام‌گذاری کنند. تمرکز فصل نخست کتاب بر مفهوم ناخودآگاه در روانکاوی است.

در فصل دوم به مسئلۀ نشانگان پرداخته شده است. نشانگان اصطلاحی است که تحت‌الشعاع سیاست سیستم‌های بهداشتی و درمانی قرار گرفته است. برای فروید و روانکاوی، نشانگان شرایطی است که نمی‌توان آن را از دستگاه سوژگی انسان جدا کرد؛ در حقیقت نمی‌توان بدون هیچ نشانگانی به زندگی واقعی ادامه داد. شکل‌گیری نشانگان عاملیت سوژگی را نشان می‌دهد که می‌تواند منجر به جدایی سوژه از دیگری بزرگ شود یا نشود.

در فصل سوم به بررسی تأثیر افسانه‌ها در شکل‌گیری سوژه پرداخته شده است؛ برای مثال روایت افسانه‌ها یکی از راه‌های استعاری ممکن برای بازگویی مسائل، مشکلات، زیبایی‌ها یا پیچیدگی‌های سخت در وجود اجتماعی است. آنها زبان گوتیک دارند، به این معنا که با وحشت و اضطراب سروکار دارند. آنها از ذهن خلاق و نوآور انسان، خیال عاشقانه و استعاره ساخته می‌شوند.

در فصل چهارم مسئلۀ تشخیص بالینی شرح داده شده است و نویسنده نشان می‌دهد که چگونه درک ساختارهای مختلف روانی در روانکاوی بالینی مهم است. این موضوع تقسیم‌بندی زندگی سوژه‌ها بر اساس دسته‌بندی‌های ازپیش‌تعیین‌شده خاصی نیست، بلکه مسئله این است که یک فرد در جایگاه روانکاو، چگونه خود را در رابطه با روایتی که در هر مورد خاص دریافت می‌کند، قرار می‌دهد.

آنچه در مسئلۀ سوژگی در روانکاوی اهمیت دارد، بدن است. در فصل پنجم کوشیده شده است سؤال‌هایی در رابطه با مفهوم ژوئیسانس دیگری بزرگ در آثار لکان و بدن واقعی که وجود دارد، مطرح شود. سوژه چگونه و به چه دلیل هیجان را در سطح بدنش تجربه می‌کند؟ چنین تجربه‌ای در مورد موقعیت جنسی خود در زبان به سوژه چه می‌گوید؟ هم فروید هم لکان بر این باور بودند که آنچه در اینجا مورد نیاز است، مفهوم سائق است که بدن را به ناخودآگاه متصل می‌کند، ناخودآگاه توسط فروید برای بررسی برخی حقایق در مورد سوژگی انسان ابداع شد.

در فصل آخر به این موضوع پرداخته شده است که چگونه مفهوم روانکاوی در ادبیات کهن فارسی به روایت‌های معاصرتر دربارۀ مسئلۀ جنسیت مربوط می‌شود. این باوری ثابت است که احساسات و هیجانات چیزی است که ما را انسانی می‌کند؛ اما روانکاوی چگونه باید به چنین پدیده‌ای واکنش نشان دهد؟

این کتاب برای دانشجویان و دانشگاهیان روانکاوی لکانی و همچنین متخصصان مرتبط با مشکلات پیچیده اجتماعی مطالعه مهمی خواهد بود.

فهرست مطالب کتاب:

پیش‌گفتار

مقدمه

1. ناخودآگاه فرویدی و سوژۀ لکانی

2. شکل‌گیری نشانگان

3. سوژگی و داستان‌های افسانه‌ای

4. روانکاوی و تشخیص بالینی

5. بدن

6. احساسات

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

زندگی‌نامه و خدمات علنی و فرهنگی محمدتقی‌ بهار (ملک‌الشعراء)

زندگی‌نامه و خدمات علنی و فرهنگی محمدتقی‌ بهار (ملک‌الشعراء)

جمعی از نویسندگان زیرنظر کاوه خورابه

بی‌شک در ساحت ادبیات و فرهنگ ایران معاصر، به‌ویژه در زمینۀ ارتباط با ادبیات کهن و پربار ما که بزرگان

آیین های ایل شاهسون بغدادی

آیین های ایل شاهسون بغدادی

یعقوبعلی دارابی

در این کتاب ضمن معرفی ایل شاهسون بغدادی در گذر تاریخ، آیین‌های دینی و آداب و رسوم اجتماعی این ایل بر