۱۲۳
۶۷
هنر و فرهنگ فراگیر و جهانی تخت جمشید

هنر و فرهنگ فراگیر و جهانی تخت جمشید

پدیدآور: علی‌اصغر سلحشور ناشر: آریارمناتاریخ چاپ: ۱۴۰۲مکان چاپ: تهرانتیراژ: ۱۰۰شابک: 4ـ4ـ92531ـ622ـ978 تعداد صفحات: ۴۶۲

خلاصه

آنچه تخت جمشید را از دیگر پایتخت‌های هخامنشی جدا می‌کند، شکل‌گیری و توسعۀ هنر درباری و سلطنتی هخامنشی و عناصر فرهنگی خاص آن در این منطقه به‌ویژه ارگ تخت جمشید است که تأثیرات فرهنگی و هنری آن به‌روشنی در مناطق و ساتراپی‌های شاهنشاهی هخامنشی دیده می‌شود.

معرفی کتاب

برای دیدن بخشی از صفحات کتاب، لینک فایل پی دی اف (pdf) را ببینید.

 

شاهنشاهی هخامنشی یکی از نیرومندترین و پهناورترین امپراتوری‌های روزگار باستان به شمار می‌رفت که مناطق و قلمروهای زبانی، قومی و فرهنگی متفاوتی را در قاره‌های آسیا، آفریقا و حتی اروپا به زیر سلطۀ خود درآورده بود. این شاهنشاهی بسیار پهناور بی‌گمان نیاز به مدیریت بسیار کارآمد برای حفظ این مناطق و پیشبرد اهداف خود داشت و در این‌ زمینه شاهان هخامنشی و کارگزاران آنها بسیار موفق عمل کردند. هنرمندان و صنعتگران درباری و سلطنتی هخامنشی نیز به اقتباس هنر مناطقی دست زدند که برخی از مناطق و حکومت‌ها مانند ایلام، آشور، مصر، بابل و ... به پیشرفت‌های هنری، فرهنگی، دیوانی، اداری، سیاسی، اجتماعی و اقتصای بسیاری دست یافتند. هنر هخامنشی تنها به اقتباس و تقلید صرف هنر از هنر مناطق فرمان‌بردار بسنده نکرد و هنری را آفرید که می‌توان آن را هنر ناب «پارسی یا هخامنشی» دانست که تا دهه‌ها و سده‌های پسین می‌توان تأثیرات مستقیم و غیرمستقیم آن را بر حکومت‌های ایرانی و انیرانی پس از آن دید؛ در این میان تخت جمشید را می‌توان یکی از پایتخت‌های شاهنشاهی هخامنشی، ویترین و آیینۀ تمام‌نمای هنر و فرهنگ هخامنشی قلمداد کرد که شواهد باستان‌شناختی، معماری، مدارک و متون نوشتاری، کتیبه‌های شاهی و بازنمایی‌های بصری گواه این موضوع هستند.

در این کتاب تأثیرات هنر درباری یا رسمی هخامنشی با محوریت و مرکزیت تخت جمشید بر مناطق زیر سلطه و ساتراپی‌های هخامنشی بررسی شده است؛ یعنی تأثیر «هنر درباری و رسمی شاهنشاهی» بر مفهومی به نام «هنر در شاهنشاهی هخامنشی» که هنری بود که هنرمندان، صنعتگران و کارگزاران محلی با تأثیرپذیری از هنر درباری شکل دادند. البته موضوع کتاب صرفاً هنر نیست و مواردی مانند راه‌ها و جاده‌ها، پردیس‌ها، بایگانی‌ها و فرهنگ غذایی و نوشیدن با تمرکز بر داده‌های باستان‌شناختی با تأثیرپذیری از تخت جمشید بررسی شده است.

آنچه تخت جمشید را از دیگر پایتخت‌های هخامنشی جدا می‌کند، شکل‌گیری و توسعۀ هنر درباری و سلطنتی هخامنشی و عناصر فرهنگی خاص آن در این منطقه به‌ویژه ارگ تخت جمشید است که تأثیرات فرهنگی و هنری آن به‌روشنی در مناطق و ساتراپی‌های شاهنشاهی هخامنشی دیده می‌شود.

در فصل نخست به تعریف مفاهیم پژوهش پرداخته شده است. آنچه در فصل دوم بررسی می‌شود، تأثیر معماری، فرهنگ مادی و هنر تخت جمشید در مناطقی است که زمانی زیر سلطۀ هخامنشیان قرار داشتند؛ البته بیشتر مناطق و سرزمین‌هایی بررسی شده‌اند که خارج از گسترۀ ایران امروزی قرار دارند؛ مناطقی مانند قفقاز جنوبی، مناطق شرقی شاهنشاهی (هند، پاکستان، افغانستان)، آسیای میانه، آناتولی، مناطقی از روسیه و دریای سیاه، مناطق جنوبی خلیج فارس، میان‌رودان، لبنان و مصر در حوزۀ مطالعاتی این پژوهش قرار دارند. فصل پایانی کتاب اختصاص به نتیجه‌گیری مباحث دارد.

به طور کلی شواهد باستان‌شناختی، مدارک تاریخی، منابع نوشتاری و بازنمایی‌های بصری در پیشبرد اهداف این کتاب بررسی و مطالعه شده‌اند و در این راستا معماری با تمرکز بر بناها و تالارهای ستون‌دار، پردیس و بوستان پارسی، کتیبه‌ها، نقوش، راه‌ها و جاده‌ها، زبان آرامی، بایگانی‌ها، زیورها و جواهرات، پوشاک و جامه، مهرها و فرهنگ غذایی، آداب نوشیدن و بزم پارسی بررسی شده‌اند و در پایان به نتیجه‌گیری از مباحث و مطالب پرداخته شده است.

فهرست مطالب کتاب:

فهرست نقشه‌ها، جدول‌ها و تصویرها

اختصارات

پیش‌گفتار

فصل اول: دیباچه و مفاهیم و تعاریف ضروری

فصل دوم: فراگیری فرهنگ و هنر تخت جمشید

فصل سوم: واکاوی و برآیند

کتاب‌نامه

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

روبرتو بولانیو: آخرین مصاحبه و گفتگوهای دیگر

روبرتو بولانیو: آخرین مصاحبه و گفتگوهای دیگر

مارسلا والدز

در این کتاب آخرین مصاحبه روبرتو بولانیو همراه با سه مصاحبه دیگر آمده است. این مصاحبه‌ها به واسطه وسع

حافظ، مصلح اجتماعی

حافظ، مصلح اجتماعی

فروزان خزائنی

این کتاب بر آن است که تصویری آشکار و بی‌ابهام از اندیشه‌های اصلاحی حافظ ارائه کند. برای دستیابی به ا