۱۸۲
۸۱
 جستارهایی در نمایش خلاق و درمان

جستارهایی در نمایش خلاق و درمان

پدیدآور: ترجمه و نگارش: یدالله آقاعباسی ناشر: قطرهتاریخ چاپ: ۱۴۰۲مکان چاپ: تهرانتیراژ: ۲۰۰شابک: 3ـ062ـ308ـ622ـ978 تعداد صفحات: ۲۰۸

خلاصه

پدیدآورندگان در این مجموعه بر کارکردهای دیگر نمایش خلاق به‌ویژه در تعلیم و تربیت و درمان متمرکزند؛ اینکه از بازی نقش، هم در درمان و هم در تعلیم و تربیت چه استفاده‌هایی می‌شود؟ چگونه می‌توان با این فن نمایش خلاق به دانش‌آموزان در درک جنبه‌های دقیق‌تر ادبیات، مطالعات اجتماعی و حتی بعضی از جنبه‌های علوم یا ریاضیات کمک کرد؟ یا بازی‌های نمایشی چه تأثیراتی بر رشد شناختی و رشد اجتماعی و رشد عاطفی کودکان، یادگیری آنها، روابط با همسالان و بهداشت عاطفی آنان دارند؟

معرفی کتاب

برای دیدن بخشی از صفحات کتاب، لینک فایل پی دی اف (pdf) را ببینید.

 

بازی نقش که برگرفته از نمایش اجتماعی است، شیوه‌ای برای جستجوی موارد درگیر در موقعیت‌های پیچیدۀ اجتماعی است. این فن را می‌توان برای تربیت بازیگران حرفه‌ای یا در کلاس درس برای درک ادبیات، تاریخ و علوم به کار برد.

پدیدآورندگان در این مجموعه بر کارکردهای دیگر نمایش خلاق به‌ویژه در تعلیم و تربیت و درمان متمرکزند؛ اینکه از بازی نقش، هم در درمان و هم در تعلیم و تربیت چه استفاده‌هایی می‌شود؟ چگونه می‌توان با این فن نمایش خلاق به دانش‌آموزان در درک جنبه‌های دقیق‌تر ادبیات، مطالعات اجتماعی و حتی بعضی از جنبه‌های علوم یا ریاضیات کمک کرد؟ یا بازی‌های نمایشی چه تأثیراتی بر رشد شناختی و رشد اجتماعی و رشد عاطفی کودکان، یادگیری آنها، روابط با همسالان و بهداشت عاطفی آنان دارند؟ این تأثیرات چه ارتباطی با محیط بازی کودکان به‌ویژه در محیط‌های بیرونی دارد؟ و با طراحی این محیط چگونه می‌توان بر جذابیت بازی‌های نمایشی افزود؟

جز اینها نقش نمایش خلاق در آموزش مهارت‌های ارتباط اجتماعی کودکان بررسی شده است. در بخشی از این مجموعه نویسندگان به این نتیجه رسیده‌اند که کودکانِ ناتوان از یادگیری با فعالیت‌های نمایشی به کسب مهارت موردنظر نایل می‌شوند؛ همچنین در بخشی دیگر دلاکروز تأثیر نمایش خلاق را در پژوهش بر کودکانِ ناتوان در یادگیری نشان داده است. شری دوپونت دربارۀ همین تأثیر در تقویت مهارت خواندن و درک مطلب تحقیق کرده است و نشان می‌دهد دانش‌آموزانِ ناتوان از خواندن و درک مطلب توانسته‌اند با استفاده از حرکت در نمایش خلاق بهتر عمل کنند.

بخش دیگری از مقالات این کتاب به تعلیم بهداشت روانی و پیشبرد هوش عاطفی با فعال‌کردن بخش راست مغز از راه استفاده از نمایش در کلاس درس و حوزۀ درمان پرداخته‌اند. مایرا کرسنر نشان می‌دهد نمایش می‌تواند بیماران را به دنیای دیگری ببرد که در آنجا بتوانند کلیدهایی برای گشایش قفل‌های ارتباط پیدا کنند. او برای درمان‌گران گفتاردرمانی و مشکلات یادگیری دوره‌های کوتاه‌مدت نمایش خلاق می‌گذارد و به آنها نشان می‌دهد نمایش خلاق با تئاتر چه تفاوتی دارد و چگونه می‌توانیم با استفاده از آن از همۀ جوانب به خودمان نگاه کنیم. در اینجا هم از بازی نقش فی‌البداهه در کار با مراجعانی که لکنت زبان دارند، استفاده می‌کنند.

در دو مطلب مهم دیگر پژوهشگران به بررسی تأثیر نمایش و حرکت‌درمانی در بیماری زوال عقل پرداخته‌اند. آنها با استفاده از گروه‌های آزمایش و کنترل به این نتیجه رسیده‌اند که نمایش خلاق در حوزۀ نمایش درمانی می‌تواند نقش درمان کمکی مهمی داشته باشد. نمایش خلاق کیفیت زندگی بیماران را بهبود می‌بخشد.

همچنین در این کتاب دو مقاله از مترجم اضافه شده است که در یکی به نقش هنر و در اینجا نمایش خلاق در بازسازی اجتماعی پس از بحران پرداخته و رهاسازی پس از فاجعه با استفاده از تجربۀ نگارنده در زلزلۀ بم بررسی شده است. مطلب دیگر گزارش پژوهشی در محدودۀ هشت شهر کرمان دربارۀ نقش نمایش خلاق در گسترش توانایی‌های فردی است.

در ادامه مطالبی از مت بیوکنن مربی نمایش خلاق ترجمه و پیوست شده است. او مقدمه‌ای در دفاع از حرفۀ خود که آموزش نمایش است، نوشته و در آن به دشواری‌های مربیان نمایش خلاق در توجیه پدرومادرها و مدیران اشاره کرده است. او در مؤخره‌ای نظر خود را در این مورد که بچه‌ها چه چیزهایی باید ببینند شرح داده است؛ البته این مطلب گریزی به تئاتر کودکان است.

سرانجام نوشتن نمایشنامه برای تئاتر مشارکتی که در حد فاصل تئاتر رسمی و نمایش خلاق است، توسط نگارنده بررسی شده است و برای نمونه نمایشنامۀ «سبزدل و اژدهای آلودگی» نوشتۀ کریسید مایلز ترجمه و پیوست شده است.

فهرست مطالب کتاب:

مقدمه

بازی نقش در تعلیم و تربیت

بازی نقش و نمایش در تعلیم و تربیت

بازی نمایشی در محیط‌های بیرونی

تأثیر آموزش نمایش خلاق در یادگیری مهارت‌های ارتباطات اجتماعی

تأثیر نمایش خلاق بر مهارت‌های اجتماعی و زبان گفتاری کودکان ناتوان در یادگیری

تأثیر نمایش خلاق به عنوان تدبیری آموزشی در در تقویت مهارت‌های خواندن و درک مطلب دانش‌آموزان تقویتی پایۀ پنجم

استفاده از نمایش در تعلیم مراقبت بهداشت روانی

نمایش در درمان چیزی بیش از بازیگری است

نمایش و حرکت‌درمانی در بیماری زوال عقل

نقش هنر در بازسازی اجتماعی پس از بحران

تأثیر نمایش خلاق بر توانایی‌های فردی کودکان

درس‌هایی از مت بیوکنن

نوشتن نمایش‌نامه برای تئاتر مشارکتی

سبزدل و اژدهای آلودگی

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

در هوای حوا: روایتی از بازتاب موقعیت اجتماعی زنان در شعر پارسی

در هوای حوا: روایتی از بازتاب موقعیت اجتماعی زنان در شعر پارسی

اشرف چیتگرزاده

در این کتاب تلاش بر آن بوده تا مسئلۀ زن از خلال شعر معاصر مورد بررسی قرار گیرد.

روایت مرگ در رمان‌های جنگ ایران و فرانسه

روایت مرگ در رمان‌های جنگ ایران و فرانسه

فاطمه سادات حسینی

جنگ پدیده‌ای است که از دیرباز با بشر همراه بوده و مانند دیگر مسائل انسانی، در ادبیات نیز جلوه‌هایی د