۳۶۶
۱۳۰
پدرسالار: مصاحبه با محمدعلی کشاورز

پدرسالار: مصاحبه با محمدعلی کشاورز

پدیدآور: به کوشش بیژن شکرریز ناشر: ثالثتاریخ چاپ: ۱۴۰۱مکان چاپ: تهرانتیراژ: ۳۳۰شابک: 7ـ882ـ405ـ600ـ978 تعداد صفحات: ۱۹۲

خلاصه

آخرین گفتگوی یکی از بزرگ‌ترین چهره‌های تاریخ سینما و تئاتر ایران، محمدعلی کشاورز، پر از خاطرات و نکات ارزشمندی است که از زبان کسی بیان می‌شوند که از نزدیک آنها را تجربه کرده و زیسته است. کشاورز در این گفتگو در بستر بیماری به‌رغم دشواریِ سخن گفتن، از دغدغه‌هایی می‌گوید که یک‌عمر با آنها زیسته و از افرادی نام می‌برد که با او همراه و گاهی سدِ راهش بوده‌اند.

معرفی کتاب

برای دیدن بخشی از صفحات کتاب، لینک فایل پی دی اف (pdf) را ببینید.

 

 

محمدعلی کشاورز متولد بیست‌وششم فروردین ۱۳۰۹ در محلۀ سیچون اصفهان و درگذشته بیست‌وپنجم خرداد ۱۳۹۹ در تهران است. او دانش‌آموختۀ هنرستان هنرپیشگی تهران و فارغ‌التحصیل دانشکدۀ هنرهای دراماتیک بود. در کنار داود رشیدی، عزت‌الله انتظامی، جمشید مشایخی و علی نصیریان، از او به عنوان یکی از تأثیرگذارترین بازیگران مرد پیشکسوت در تاریخ تئاتر، سینما و تلویزیون ایران یاد می‌شود. در سومین همایش چهره‌های ماندگار در ۱۳۸۲، او چهرۀ ماندگار فرهنگ و هنر شد؛ همچنین نشان درجۀ یک فرهنگ و هنر ایران را نیز در پروندۀ خود دارد.

در اکثر منابع هنری، شهرت محمدعلی کشاورز به اخلاق است. خود او نیز بر این شاخصه تأکید داشت. دوستدار هنر سینما بود و معتقد بود باید هنر برای دست‌اندرکاران این حرفه طوری اهمیت داشته باشد که به همبستگی انسان‌ها در سطح ملی و بین‌المللی منجر شود. او معتقد بود برای اهالی سینما باید اخلاق، دانش و اندیشه، تعقل و ادبیات و نیز جغرافیای ایران در اولویت باشد؛ ازاین‌رو آنچه مدنظرش بود در این عبارت خلاصه می‌شود که تحصیلات هنرمندان باید دانشگاهی باشد نه آموزشگاهی. هنرمندان می‌باید از ادبیات ایران بهره‌مند شوند؛ زیرا زبان و ادبیات فارسی مشحون از داستان‌ها و نکات اخلاقی ـ هنری است که هرکدام قابلیت پرورده‌شدن برای فیلمنامه‌ای خوب را دارد. از جمله موضوعاتی که پیشرفت انسان را به دنبال دارد، تلاش فردی، ارادۀ راسخ، رعایت اصول اخلاقی و اتکابه‌نفس است که علاوه بر پیشرفت، سبب اعتبار اجتماعی هم می‌شود.

مرحوم کشاورز با فیلم‌سازان نامداری چون فرخ غفاری، ابراهیم گلستان، والریو زورلینی، بهرام بیضایی، ناصر تقوایی، نادر ابراهیمی علی حاتمی، داریوش مهرجویی و عباس کیارستمی همکاری کرده و با بازیگرانی غیرایرانی چون آنتونی کوئین و ماکس فون سیدو هم‌بازی بوده است. کشاورز شخصیتی مهربان و مردم‌دوست داشت. او یک وطن‌دوست واقعی بود. بازی در نقش‌های کلیدی سریال‌ها و فیلم‌های سینمایی به‌یادماندنی نظیر: هزاردستان، کمال‌الملک، کفش‌های میرزانوروز، مادر، ناصرالدین‌شاه آکتور سینما، دلشدگان و روز واقعه در اذهان نسل ما و نسل‌های آینده ماندگار خواهد شد.

در کارهای هنری مرحوم کشاورز، شخصیت‌ها و قالب‌های گوناگونی دیده می‌شود؛ هم شخصیت‌های ایرانی هم کاراکترهای فرنگی. در تمام این چهره‌پردازی‌ها، او به‌عنوان بازیگری درجه یک ایفای نقش می‌کرد. حضورش چه در صحنه، چه در قابِ تصویر بسیار تأثیرگذار بود. نگاه و اندیشۀ زیبایش در نقش‌های جذاب، صدای گیرا و قدرتمندش روی صحنه و انعطاف جسمانی‌اش در حرکاتِ شخصیت بی‌نظیر بود.

آخرین گفتگوی یکی از بزرگ‌ترین چهره‌های تاریخ سینما و تئاتر ایران، محمدعلی کشاورز، پر از خاطرات و نکات ارزشمندی است که از زبان کسی بیان می‌شوند که از نزدیک آنها را تجربه کرده و زیسته است. کشاورز در این گفتگو در بستر بیماری به‌رغم دشواریِ سخن گفتن، از دغدغه‌هایی می‌گوید که یک‌عمر با آنها زیسته و از افرادی نام می‌برد که با او همراه و گاهی سدِ راهش بوده‌اند. بعضی از کسانی که نام‌شان در این گفتگو آمده، قله‌هایی بلند در تاریخ فرهنگ و هنر ایران و حتی جهان بوده‌اند و خاطرات آنها را فقط از زبان کسانی می‌توان شنید که خود دفتر عظیمی از تاریخ فرهنگ ایران را در سینه نگه‌ داشته‌اند. این گفتگوها بی‌تردید قسمت‌هایی درخشان از این تاریخ پر فراز‌و‌نشیب را بیان می‌کنند.

در بخشی از این کتاب، زنده‌یاد کشاورز دربارۀ اکبر خواجویی و علی حاتمی می‌گوید: «در دورانی که کار کردم، دربارۀ کار و تفکر خواجویی جستجو می‌کردم؛ چون برایم مهم بود سود و انسانیت داشته باشد و اگر مذهبی است، مذهب خودش را خوب بشناسد. الان خیلی‌ها از مذهب پول درمی‌آورند؛ در حالی که خواجویی و حاتمی این‌طور نبودند؛ آنها در عین اینکه مذهب را از همۀ اینها که مدعی هستند، بهتر می‌شناختند، از آن به نفع خودشان بهره‌برداری نمی‌کردند، بلکه به نفع مردم سرزمین‌شان کار می‌کردند. داود میرباقری هم همین‌طور. بچۀ مذهبی‌ای بود و اصالت داشت؛ اما الان با مذهب برای منافع خودشان کار می‌کنند. خواجویی را از اصفهان نمی‌شناختم؛ ولی بعد راجع به او تحقیق کردم. بعد در کار هم مشخص شد که خواجویی سناریونویس نبود ولی آنها که نویسنده بودند، گفتند که خواجویی روی سکانس به سکانس نظر می‌داد. خواجویی هم مثل همین‌ها که تعریف‌شان می‌کنیم، همۀ اصولی را که باید، داشت؛ نجابت و شرافت و انسانیت را داشت، باسواد بود». (ص 157)

فهرست مطالب کتاب:

مقدمه

یادداشت علی نصیریان

یادداشت ایرج راد

گفتگو با محمدعلی کشاورز

تصاویر

روزشمار زندگی

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

ورق یار: آثارشناسی توصیفی شمس تبریزی

ورق یار: آثارشناسی توصیفی شمس تبریزی

مجید رنجبر

این کتاب آثارشناسی توصیفی شمس تبریزی است و در آن 77 اثر چاپی، شنیداری و دیداری با موضوع زندگی و اندی

من سعدی آخرالزمانم

من سعدی آخرالزمانم

بهاءالدین خرمشاهی به کوشش عارف خرمشاهی

خرمشاهی همان‌گونه که دربارۀ حافظ آراء و نظریات مهم و مرجعی دارد، دربارۀ شیخ اجل نیز آرائی دارد که بر

دیگر آثار نویسنده

بانوی رند: مصاحبه با پری صابری

بانوی رند: مصاحبه با پری صابری

به کوشش بیژن شکرریز

در این گفتگو جزئیاتی از زندگی شخصی، اجتماعی، فرهنگی و هنری پری صابری مطرح می‌شود که به‌خوبی صیقل‌خور