۴۴۷
۱۹۲
ابزارهای کمدی‌نویسی: مسئلۀ جدی بانمک‌بودن

ابزارهای کمدی‌نویسی: مسئلۀ جدی بانمک‌بودن

پدیدآور: استیو کاپلان ناشر: گیلگمشتاریخ چاپ: ۱۴۰۱مترجم: مهدی کیا مکان چاپ: تهرانتیراژ: ۵۰۰شابک: 6ـ26ـ7858ـ622ـ978 تعداد صفحات: ۳۴۱

خلاصه

کاپلان برای فهم کمدی به جای نظرهای انتزاعی فلاسفه، تجارب عملی خودش، آن زمان که کارگردان تئاتر بود، تحلی‌های کمدین‌های موفق را که از راهکارهای خود برای خنداندن مخاطب گفته‌اند، مبنا قرار داده است. به این طریق او به تعریفی بدیع، سهل و کاربردی از کمدی رسیده است. سپس از این تعریف ابزارهایی برای خلق کمدی استخراج کرده است.

معرفی کتاب

برای دیدن بخشی از صفحات کتاب، لینک فایل پی دی اف (pdf) را ببینید.

 

 

 


استیو کاپلان از مهم‌ترین مدرسان و متخصصان کمدی در زمانۀ کنونی است. هنرمندان و کمدین‌های فراوانی از او آموخته‌اند، در دانشگاه‌های یوسی‌ال‌ای و ان‌وای‌یو و ییل تدریس کرده، مشاور کمپانی‌هایی مثل دریم ورکز و دیزنی و اچ‌بی‌اُ بوده است و در بسیاری از کشورها کارگاه‌های آموزش کمدی برپا کرده است. شاگردان او نویسندگان و بازیگران سیتکام‌ها و کمدی‌های پذیرفته‌شده‌ای هستند.

کاپلان برای فهم کمدی به جای نظرهای انتزاعی فلاسفه، تجارب عملی خودش، آن زمان که کارگردان تئاتر بود، تحلی‌های کمدین‌های موفق را که از راهکارهای خود برای خنداندن مخاطب گفته‌اند، مبنا قرار داده است. به این طریق او به تعریفی بدیع، سهل و کاربردی از کمدی رسیده است. سپس از این تعریف ابزارهایی برای خلق کمدی استخراج کرده است. این ابزارها حتی تعریف او از کمدی به‌تنهایی کار را برای طراحی داستان و شخصیت و موقعیت کمیک و طبعاً ساختن شوخی آسان می‌کند.

بخش نخست کتاب با مباحث نظری که می‌توان آن را «فلسفۀ کمدی» نامید، شروع می‌شود. این بخش سنگ‌بنای لازم برای آموختن ابزارهایی که در ادامه می‌آید، برای مخاطب فراهم می‌کند. حتی اگر کسی در تمام زندگی‌اش در کار کمدی بوده است، حتی اگر برای برادران مارکس شوخی و برای هنی یانگمن تک‌خطی نوشته است، شاید این بخش رویکرد تازه‌ای باشد به مهارت‌های آشنا.

بعد از مطالب نظری، مباحث علمی بررسی شده است: ابزارهای کمدی‌نویسی. ابزارهای بخش دوم بر اساس بیش از یک دهه تحقیق، تجربه و امتحان به دست آمده است. با این هدف نهایی که ابزارها و اصولی که برای فهمیدن، نوشتن، کارگردانی و اجرای کمدی به آن نیاز است، در اختیار خواننده قرار می‌گیرد. نگاهی به ماهیت کمدی انداخته شده است: چطور نتیجه می‌دهد و چرا خوب از آب درنمی‌آید. نویسنده آموزش می‌دهد که چگونه کمدی را فهمید، آزمایش و تحلیل کرد، ساختار داد و تجزیه کرد و همچنان قادر بود از شدت خنده روی زمین ولو شد و اگر کسی تمایل داشت کاری کنید که دیگران نیز به چنین حالتی بیفتند.

تمرکز برخی ابزارها بیشتر روی محدوده‌ای خاص است. «احساس فعال» ابزاری برای بازیگران است و کارگردان‌ها هم توجه ویژه به آن دارند. «پیش‌فرض کمیک» روی خلق ایده و بسط و گسترش کمدی‌های سینمایی یا قصه‌های طولانی که نقطۀ مقابل سیتکام‌اند، تمرکز دارد. اما همگان (نویسندگان، بازیگران، کارگردانان، تهیه‌کننده‌ها، دانشگاهی‌ها و دیگران) می‌توانند از بررسی تمام ابزارها بهره ببرند.

مفاهیم، اصول، تکنیک‌ها و ابزارهایی که در این کتاب آمده، به همان اندازه می‌توانند دربارۀ یکی از ابعاد هنر مثل نویسندگی به کار روند، برای بقیه هم مفیدند. نکته‌ای که باید هنگام خواندن بخش دوم به آن توجه کرد این است که اینها ابزارند و نه قانون. بنابراین آنچه در این بخش آمده مجموعه‌ای است از ابزارها با کارآیی مطمئن که برای تحلیل، بهبود بخشیدن یا تصحیح کمدی از آنها استفاده می‌توان کرد. به تعبیری دیگر اینها مفاهیم، قواعد، تکنیک‌ها و رویکردهایی‌اند برای مشکلات همیشگی نوشتنف کارگردانی و اجرای کمدی.

بخش پایانی دربرگیرندۀ مطالبی است دربارۀ شوخی‌ها و سیتکام‌ها و پاسخ به سؤال‌های متداول نیز در این بخش آمده است.

فهرست مطالب کتاب:

مقدمۀ مترجم

پیش‌گفتار

چطور این کتاب را بخوانیم

بخش یک: شناخت کمدی

یک: باورهای غلط دربارۀ کمدی

دو: آزمون درک کمدی

سه: پاسخ (نظریۀ کمدی)

چهار: معادلۀ کمدی

پنج: معرفی ابزارها

بخش دو: ابزارهای پنهان کمدی‌نویسی

شش: موفق‌شدن

هفت: ناقهرمان

هشت: روابط استعاری

نه: کنش مثبت

ده: احساس فعال

یازده: خط مستقیم/ خط موج‌دار

دوازده: کهن‌الگوها یا کمدیا امشب!

سیزده: پیش‌فرض کمیک

بخش سه: شاه‌بیت

چهارده: سؤال‌های متداول کمدی

مؤخره

یادداشت‌ها

واژه‌نامۀ فارسی به انگلیسی

واژه‌نامۀ انگلیسی به فارسی

نمایه

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

آرمانشهر اُدیسه یا دن‌کیشوت

آرمانشهر اُدیسه یا دن‌کیشوت

حاتم قادری

نویسنده در این پژوهش کوشیده تا با بهره‌گیری از زمینه‌های فلسفه، ادبیات، دین و مبارزات سیاسی ـ اجتماع

تاریخ مختصر مرگ

تاریخ مختصر مرگ

داگلاس جی. دیویس

در این کتاب، شرحی مختصر از موضوعی به دست داده شده که عملاً با همۀ جنبه‌‏های زندگی سروکار دارد. کشش ا