۴۱
۱۹
خوانش شکر: در سفر نامیرای تشبیه و تنزیه

خوانش شکر: در سفر نامیرای تشبیه و تنزیه

پدیدآور: سیدشهاب‌الدین مصباحی ناشر: نگاه معاصرتاریخ چاپ: ۱۴۰۱مکان چاپ: تهرانتیراژ: ۱۰۰۰شابک: 0ـ124ـ290ـ622ـ978 تعداد صفحات: ۱۵۸

خلاصه

این نوشتار از منظری روش‌شناسانه به سعی در خوانش و درک تبادرات شکر در شیوۀ معنایاب و هم یافتن مکانت آن در اندام‌واری طبعی صفات و خلقیات معرفتی می‌پردازد.

معرفی کتاب

برای دیدن بخشی از صفحات کتاب، لینک فایل پی دی اف (pdf) را ببینید.


این نوشتار از منظری روش‌شناسانه به سعی در خوانش و درک تبادرات شکر در شیوۀ معنایاب و هم یافتن مکانت آن در اندام‌واری طبعی صفات و خلقیات معرفتی می‌پردازد. در این جویش معنا و در اهتمام در جای‌یابی شکر، در پیکرۀ خلقی معرفت‌اندیشان، این اثر با معرفی و طرح نگاهی نوین، در ترسیم ترابط و تعاطی بنیادین میان مفهوم شکر ومفاهیم تشبیه و تنزیه، از این ترابط، به‌مثابۀ روش غالب خوانش و نیز درک ترادفات شکرورزی، در شکل‌گیری جهان‌دانی و هستی‌خوانی شاکرانه بهره جسته است.

در زبان عرفانی «شکر» در رخدادها، خطورات و تجلیات موضوعی، به‌مثابۀ تناویات متنوع و سیالی از خوانش روان سالکان و در مواجهه و هم‌گرایی «شاکرانه» ایشان، با آنچه در رؤیت وجود به ادراک می‌نشیند، به وجوه متنوع نشانه‌شناسی و هستی‌شناسی بن می‌ساید.

«شکر» در ترمینولوژی قرآنی، نادر خصلتی است که یک‌تنه در رویارویی جبلی با «کفر» می‌ایستد و بدین‌سان سر طراوت‌خوان تراونده‌ترین صفات روندۀ راه تعالی خلقی است.

تشبیه و تنزیه که روش‌های خلقی و وجودی تعارف، تعرف، تکلم و مراوده و گفتگوی حب، میان سالک و حق‌اند، در اقیانوس لایزال شکر، به تعاطی و موازنه درآیند. و اینجا شکر مضاف بر آنکه راوی ترابط میان تشبیه و تنزیه در داستان لایتناهی «حب» است. گویی جلوۀ پرشکوه، هماره زنده و پرتجلی و شادگردیدۀ آمرزش و استغفار نیز هست. گویی شاکر حامد در هر سفر از تشبیه به سوی تنزیه از کاستی‌ها و قصور بی‌پایان معرفت، تصور و ادراکش در توصیف و دانستگی از حقیقت تنزه، از خداوند استغفار می‌طلبد و دوباره به اهتمامی نو به سوی ادراکی نو و منزلی پیراسته‌تر از تنزیه سفر کند.

از نظر نویسنده تشبیه و تنزیه، داستان بی‌پایان تکلم شاکر حامد با خداوند و هم با تمامت هستی است که در شناسایی، بازدانی و تفسیر نعمت و خیر، قوت و نضج می‌گیرند. صراط مستقیم که در آن بینش‌ها و افق‌های ادراک، مدام زلال‌تر می‌شوند، بی‌کرانگی ملاقات انسان و خداوند در گفتگویی بی‌انتهاست، چه که خداوند نیز خود در صراط مستقیم است.

فهرست مطالب کتاب:

اشارت آغازین

طعم ترمینولوژیک شکر

تشبیه و تنزیه: حمد، در هرمنوتیک شکر

کلام بازپسین: نعمت شکر و ضلالت کفر

کتاب‌نامه

نمایه

نمایۀ آیات قرآنی

واژگان انگلیسی

گزیدۀ واژگان، اصطلاحات و عبارات

دربارۀ نویسنده

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

خورخه لوئیس بورخس؛ آخرین مصاحبه و گفتگوهای دیگر

خورخه لوئیس بورخس؛ آخرین مصاحبه و گفتگوهای دیگر

ریچارد برگین

این کتاب، کتابی است شامل یک گفتگوی بلند و دو گفتگوی کوتاه که با خورخه لوئیس بورخس، نویسنده مشهور آرژ

سپیدتر از استخوان

سپیدتر از استخوان

حسین سناپور

موضوع این رمان مربوط به همین زمان‌ها است و درگیری‌های یک پزشک جوان با خودش و با مسائل بیمارستانی که