۲۶۴
۱۲۴
نمایندگان امر، نمایندگان کلام: دوازده سال با کانون نویسندگان ایران و اهالی آن از سال 1345 تا 1357

نمایندگان امر، نمایندگان کلام: دوازده سال با کانون نویسندگان ایران و اهالی آن از سال 1345 تا 1357

پدیدآور: آراز بارسقیان ناشر: امیر کبیرتاریخ چاپ: ۱۴۰۰مکان چاپ: تهرانتیراژ: ۵۰۰شابک: 1ـ2181ـ00ـ964ـ978 تعداد صفحات: ۷۹۶

خلاصه

بررسی این کتاب از روزهای شکل‌گیری دورۀ اول کانون در سال 1345 آغاز می‌شود و تا آخرین روزهای اسفند 1357 ادامه می‌یابد. در این کتاب کوشیده شده بیشتر نوشته‌ها، روایت‌ها و گزارش‌های مستقیم و غیرمستقیم با کانون نویسندگان بررسی شود.

معرفی کتاب

برای دیدن بخشی از صفحات کتاب، لینک فایل پی دی اف (pdf) را ببینید.


کانون نویسندگان ایران به عنوان یکی از نقاط تلاقی اجتماعی از روشنفکران ایرانی با گرایش‌های متفاوت، محل بسیاری از مناقشات روشنفکری و در مواردی محل مسائل سیاسی و بدتر از آن امنیتی بوده است. روشنفکر حتما در کنش و واکنش خود با اجتماع از گذرگاه سیاست هم عبور می‌کند و بسته به نوع فعالیت و نیروی مقابل، شدت و حدت مسئلۀ امنیتش هم کم و زیاد می‌شود. موضوع کانون نویسندگان ایران به‌ویژه بعد از وقایع دهۀ هفتاد شمسی و جریان قتل‌های زنجیره‌ای، می‌شود به‌راحتی در هر بررسی‌ای کنار گذاشت و گفت «سری را که درد نمی‌کند، نباید دستمال بست»؛ ولی گاهی دیدن یک برگ سند منتشرنشده، یک گزارش که سال‌ها بعد زندگی آدم‌ها را تحت تأثیر قرار داده است، دو روایت صددرصد متناقض و شنیدن بارها و بارهای یک روایت تکراری، شاید برای تحرک موجب انگیزه شود.

بررسی این کتاب از روزهای شکل‌گیری دورۀ اول کانون در سال 1345 آغاز می‌شود و تا آخرین روزهای اسفند 1357 ادامه می‌یابد. در این کتاب کوشیده شده بیشتر نوشته‌ها، روایت‌ها و گزارش‌های مستقیم و غیرمستقیم با کانون نویسندگان بررسی شود. به‌علاوه دوازده هزار برگه سند منتشرنشده شامل پرونده‌های افراد و گروه‌های مختلف از نظر گذشته و استفاده شده است. سرنخ‌های اولیۀ تمام یافته‌ها از گفته‌ها و نوشته‌های خود اهالی کانون بوده و اسناد منتشرنشده فقط به منظور تکمیل تاریخچه به کار رفته است.

کتاب شامل چهار بخش و یک مؤخره و یک پیوست است. در بخش اول که از سال 1345 شروع و در سال 1346 ختم می‌شود، به زمینه‌های شکل‌گیری کانون نویسندگان و فعالیت‌های اهالی‌ای می‌انجامد که به ایجاد این کانون منجر شده است. در بخش دوم که شامل سال‌های 1347، 48 و 49 است، از اولین جلسات کانون تا آخرین روزهای دور هم نشستن رسمی نویسندگان و شاعران بررسی شده است. بخش سوم کتاب یک بررسی کلی بین سال‌های 1350 تا 1350 است.

در این بررسی به دلیل نبود تشکلی به نام کانون نویسندگان، مسیر دیگری در نظر گرفته شده است؛ از اسناد موجود، روایت‌هایی استخراج و انتخاب شده که شامل بررسی پرونده‌های شخصی اشخاص، خاطرات و روایت‌هایی است که از این دوران دربارۀ تنی چند از اهالی قلم وجود دارد؛ اهالی‌ای که بعدتر به اعضای مهم‌تر کانون تبدیل شدند. بخش چهارم و آخر کتاب شامل سال‌های 1356 تا 1357 می‌شود. در این بخش به بررسی فعالیت‌های آشکار و پنهان کانون نویسندگان و اهالی آن در آستانۀ انقلاب 1357 پرداخته شده است. در مؤخرۀ کتاب هم با اشارۀ جزئی به وقایع سال 1358، نگاهی انداخته شده به جریان‌ اخراج اعضای حزب توده.

در بررسی اسناد، گفتگوها، روایت‌ها و تاریخ‌نگاری‌های موجود دربارۀ کانون نویسندگان و اهالی آن، مکتوبات موجود، اعم از اسناد آشکار و پنهان به سه قسمت تقسیم شده‌اند. اولویت اول متعلق به اسناد منتشرنشده است. قسمت دوم روایت‌ها و تاریخ‌نگاری‌های دستۀ یک است؛ هم آنهایی که از قدیم عضو بوده‌اند، هم دیگرانی که در وقایع تاریخی مثل جریان حادثۀ دانشگاه صنعتی در آبان 1356 شاهد دستۀ اول حساب می‌شدند. دستۀ سوم مکتوباتی است که نگارندگان خود ارتباط مستقیمی با واقعه نداشته‌اند، بلکه راوی‌های قسمت‌های مختلف وقایع بوده‌اند. اینها به عنوان اسناد دستۀ سوم استفاده شده و نقش تکمیلی/ تصحیحی داشته‌اند.

در بخش پیوست هم کوشیده شده تمام اسناد رسمی (بیانیه‌ها و اساسنامه‌ها) در دسترس کانون نویسندگان در طول دورۀ مورد بررسی به ترتیب روز و سال گردآوری شود.

فهرست مطالب کتاب:

مقدمه

بخش اول: دربارۀ کدام ضرورت؟ 1345 تا 1346

45: با هویدا دیدار می‌کنند ....

46: بیانیه‌ای برای آخر سال

بخش دوم: آمدیم ولی به سادگی نرفتیم: سال 1347 تا 1349

47: مرام ما و حق مؤلف

48: ادبیات بی جلال

49: «فایده نداره!»

بخش سوم: آتش زیر خاکستر ممنوع القلمان: 1350 تا 1355

1350 تا 55: از موج سیاهکل تا حرکت به سوی فضای باز دموکرات‌ها

بخش چهارم: بازگشت پرسروصدا: 1356 تا 1357

56: گزارش شش‌ماهۀ اول

56: شش‌ماه دوم؛ شب‌های شعر سفارت به دانشگاه صنعتی می‌کشد

57: و بالاخره انقلاب ....

مؤخره: خداحافظ رفقا

پایان‌ها

اعلامیه‌ها و بیانیه‌ها از سال 1346 تا 1357

تصاویر

اسناد

فهرست منابع

نمایه

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

سیلی نقد؛ گفتگو با احمد طالبی نژاد (گپ و گفتی دربارۀ زندگی یک منتقد)

سیلی نقد؛ گفتگو با احمد طالبی نژاد (گپ و گفتی دربارۀ زندگی یک منتقد)

گفتگو از مهرداد شمشیربندی با دیباچه‌ای از جهانبخش نورایی

این کتاب گفتگویی است با احمد طالبی‌نژاد، منتقد نامدار سینما، دربارۀ ماهیت نقد سینمایی، تاریخ شفاهی ن

سُهای سُهی؛ شعر و زندگی ذبیح‌الله صاحبکار «سُهی» (1313ـ1381 ش)

سُهای سُهی؛ شعر و زندگی ذبیح‌الله صاحبکار «سُهی» (1313ـ1381 ش)

محسن ذاکرالحسینی «پرند»

ذبیح‌الله صاحبکار، متخلص به «سُهی»، یکی از خوش‌قریحه‌ترین شاعران خراسان در پنجاهۀ اخیر بود که بیشتر

منابع مشابه بیشتر ...

آرامش در طوفان: زندگی و زمانۀ مقصود فراستخواه

آرامش در طوفان: زندگی و زمانۀ مقصود فراستخواه

به روایت مریم برادران

در این کتاب دربارۀ کودکی، خانواده، تحصیل و .... فراستخواه گفتگو شده که در این‌باره نویسنده با همسر،

سیمای صادق هدایت

سیمای صادق هدایت

احمد مدنی

این کتاب زندگی‌نامۀ گام‌به‌گام صادق هدایت از تولد تا مرگ است. در این کتاب تحلیل و تفسیر آثار وی از س