۷۸
۳۸
یادنامۀ بهروز: مقالاتی در تاریخ و فرهنگ دزفول

یادنامۀ بهروز: مقالاتی در تاریخ و فرهنگ دزفول

پدیدآور: محمدحسن بهروز به اهتمام و مقدمۀ محمدحسین حکمت‌فر و حسین نصیرباغبان ناشر: دار المؤمنینتاریخ چاپ: ۱۳۹۰۰مکان چاپ: دزفولتیراژ: ۳۰۰شابک: 4ـ34ـ5161ـ600ـ978 تعداد صفحات: ۱۳۲

خلاصه

در این کتاب گوشه‌ای از تلاش و زندگی سراسر کوشش بهروز رقم زده شده است. این کتاب دارای اهمیت ویژه در فرهنگ شهر دارالمؤمنین دزفول است و آن احتوا بر اطلاعات ذی‌قیمت تاریخی، اجتماعی و معارف دینی است.

معرفی کتاب

برای دیدن بخشی از صفحات کتاب، لینک فایل پی دی اف (pdf) را ببینید.

 

درویش بی‌خویش و فقیر حقیقت‌اندیش شادروان آقا محمدحسن بهروز فرزند صفرعلی و ملقب به خادم الفقراء در اول آبان‌ماه سال 1300 شمسی در دزفول پا به عرصۀ وجود نهاد. او مردی کریم و فاضل و دانش‌پرور و فضل‌دوست بود و چون غالباً با علما و فضلا مجالست می‌کرد و مقدم این طایفه را گرامی می‌شمرد و ارباب علم و دانش و معرفت خاصه کسانی که مذاق حکمت و عرفان داشتند، در منزل وی تقرب می‌جستند. حضرات آیات عظام آقا سیداسدالله نبوی، آقا شیخ میرزا محمدعلی معزی، آقا شیخ منصور سبط الشیخ انصاری، آقا شیخ احمد آقا سبط الشیخ انصاری در دزفول، و حضرت آیت‌الله خوانساری در تهران و حضرت آیت‌الله آقا شیخ مرتضی انصاری در اهواز را در کارنامۀ آمیزش بی‌الاش خود دارد. اما برای توشۀ راه، پا در جادۀ اهل حال نهاد و از انفاس مردان پاکباز و عارفان دل‌سوخته‌ای چون آقا سیدعلی مبدأ درویش تهرانی (مجدد سلسلۀ مهدویۀ اشراقیه) و خواجه علی عصاریان (شیخ المشایخ سلسلۀ ذهبیه) و سیدعبدالحسین حسینی شیرازی ملقب به میرمظهر علیشاه (شیخ المشایخ سلسلۀ جلیلۀ نعمت‌اللهی) مدد می‌گرفت. سرانجام پیکر پاک او در تاریخ 22 مرداد ماه سال 1398 با فاصلۀ اندکی از بارگاه آقا سیدسلطانعلی صفوی معروف به آقا رودبند دفن نمودند.

در این کتاب گوشه‌ای از تلاش و زندگی سراسر کوشش بهروز رقم زده شده است. این کتاب دارای اهمیت ویژه در فرهنگ شهر دارالمؤمنین دزفول است و آن احتوا بر اطلاعات ذی‌قیمت تاریخی، اجتماعی و معارف دینی است. مقالات این مجموعه با وجود اختصار، ولی منقح و نافع و حاوی فواید و تحقیقات بسیاری است و چنان است که می‌باید در شرح مطالب او پر گفت و پر نوشت.

اولین نوشتار این کتاب، زندگی‌نامۀ خودنوشت آقا محمدحسن بهروز است. در نوشتار بعدی به زندگی‌نامۀ آقا سیدعلی مبدأ درویش تهرانی پرداخته شده است. در ادامۀ این یادنامه، دربارۀ مراسم سنتی در دزفول از جمله عید نوروز، ازدواج و عروسی و همچنین اوضاع اجتماعی و تاریخی دزفول مقالاتی از بهروز آورده شده است.

فهرست مطالب کتاب:

پیش‌سخن

زندگی‌نامۀ خودنوشت

چکیدۀ زندگی‌نامه

زندگی‌نامۀ آقا سیدعلی مبدأ درویش تهرانی

آقا سیدعلی مبدأ درویش در جمع یاران

سرآمد اهل منبر

عید نوروز در دزفول

یادی از کاروانسراهای دزفول

خیابان‌ها و کوچه‌های دزفول

اوضاع سیاسی و اجتماعی دزفول از کودتای 1299 ش تا 1322 ش (وقایع سال حزبی)

آغاز جنبش اجتماعی

محاکمه و حل و فصل دعوی

قبرستان‌ها در دزفول

تاریخچۀ تعلیم و تعلم در دزفول

ازدواج و عروسی، زمانی نه‌چندان دور در دزفول

تصاویر

فهرست‌ها

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

گابریل گارسیا مارکز

گابریل گارسیا مارکز

داگمار بلوتئس

این کتاب که پنجمين دفتر از مجموعه بزرگان انديشه و هنر است، به شرح زندگی و اوج و فرودهای هنری و شخصی

پیله‌های شیشه‌ای: جریان‌شناسی ترانه و ترانه‌سرایی پس از انقلاب اسلامی ایران

پیله‌های شیشه‌ای: جریان‌شناسی ترانه و ترانه‌سرایی پس از انقلاب اسلامی ایران

مهدی موسوی میرکلایی

این کتاب دربردارندۀ بررسی جریان‌ها، انواع ترانه و گزیده‌ای از ترانه‌های پس از انقلاب اسلامی است.