۲۰۴
۸۵
روشی نو در تحلیل و مقایسۀ داستان‌های رئالیستی: با رویکردی به داستان‌های «یکی بود، یکی نبود» و «پیرمرد و دریا»

روشی نو در تحلیل و مقایسۀ داستان‌های رئالیستی: با رویکردی به داستان‌های «یکی بود، یکی نبود» و «پیرمرد و دریا»

پدیدآور: هادی نوری شمسی ناشر: اندیشمندانتاریخ چاپ: ۱۳۹۹مکان چاپ: یزدتیراژ: ۱۰۰۰شابک: 1ـ247ـ484ـ600ـ978تعداد صفحات: ۲۹۲

خلاصه

نویسنده در این کتاب با نگرشی نو نخست به بیان شیوه های تحلیل داستان های واقع گرا مبادرت کرده و سپس به بررسی و تطبیق دو داستان از جمال زاده و همینگوی و زمین های اجتماعی خلق آن پرداخته است.

معرفی کتاب

برای دیدن بخشی از صفحات کتاب، لینک فایل پی دی اف (pdf) را ببینید.​


ادبیات و از آن جمله، ادبیات داستانی که جایگاه ویژه‌ای میان خواص اهل ادب و عموم مردم دارد، به عنوان یکی از هنرهایی است که با تکیه بر فرهنگ یک جامعه، به رشد و بالندگی می‌رسد و متقابلاً باعث رشد و تعالی فکری و فرهنگی جامعه می‌گردد. اگرچه قدیم‌ترین نوع ادبی، داستان است؛ ولی داستان به معنی امروزی و اشکال جدید آن از ربع اول قرن هجدهم میلادی به بعد در غرب پیدایش یافته و در ایران نزدیک به صدسال از عمر آن می‌گذرد.

از این جهت که شکل‌های تازۀ داستان و از جمله داستان کوتاه که بررسی دو نمونۀ معروف آن موضوع این کتاب است، هم‌زمان در دل مکتب‌های ادبی و فلسفه‌های حاکم بر آن مکتب‌ها به رشد و تکامل رسیده است، در فصل اول کتاب به ذکر کلیاتی دربارۀ کتاب پرداخته شده و در فصل دوم به مفهوم رئالیست، تاریخچۀ پیدایش آن، انواع آن، ویژگی‌های رئالیست و سطوح مختلف آن پرداخته شده تا در بررسی و مقایسۀ محتوایی و ساختاری مجموعه داستان‌های «یکی بود، یکی نبود» (1300 هـ.ش) اثر سیدمحمدعلی جمال‌زاده و داستان کوتاه «پیرمرد و دریا» (1952 م.) اثر ارنست میلر همینگوی از آمریکا، مشخص شود که ارزش و سطح رئالیستی هر کدام، با توجه به شکل و محتوا در چه جایگاهی است.

داستان جمال‌زاده به عنوان اولین داستان کوتاه واقع‌گرای فارسی نگارش یافته و داستان همینگوی بعد از پشت سر گذاردن ده‌ها نمونۀ کمال‌یافته، با الهام‌گیری از یک قرن تجربۀ داستان‌نویسی آمریکا عرضه شده است؛ طبیعی است که داستان جمال‌زاده به لحاظ شکل داستانی و رعایت اصول رئالیست ناپختگی‌هایی دارد؛ ولی ارزش تاریخی آن از جهت فضیلت تقدم فوق‌العاده است.

در این فصل ملاک‌ها و ویژگی‌های داستان‌های رئالیستی بر اساس آثار بزرگ رئالیستی و نظریه‌پردازان مکتب رئالیست جمع‌آوری و تدوین شده و سپس بر اساس آنها، هر دو اثر فوق‌الذکر مورد سنجش قرار گرفته تا میزان واقع‌گرایی و سطوح هر یک مشخص شود.

در داستان «پیرمرد و دریا» تمام اصول رئالیسم انتقادی رعایت شده و دور از هرگونه تخیل نارواست؛ واقعیات داستان با زندگی نویسنده عجین شده است؛ بنابراین رئالیست همینگوی در اوج قرار گرفته است. «یکی بود، یکی نبود» جمال‌زاده در سطح مقدماتی و ابتدایی روش رئالیسم انتقادی جای می‌گیرد؛ گاهی نیز با روش داستان‌های کلاسیک و رمانتیسم درآمیخته است.

فصل سوم کتاب اختصاص به معرفی جمال‌زاده و همینگوی و آثار آنها دارد. در فصل چهارم دو داستان موردنظر از دیدگاه رئالیسم نقد، تحلیل و مقایسه شده‌اند تا بر اساس ملاک‌ها و مشخصه‌های داستان‌های رئالیستی، سطح واقع‌گرایی آنها مشخص شود. فصل پایانی کتاب به نتیجه‌گیری مباحث اختصاص یافته است.

فهرست مطالب کتاب:

مقدمه

فصل اول: کلیات

فصل دوم: معرفی مکاتب رئالیست

فصل سوم: معرفی جمال‌زاده و همینگوی

فصل چهارم: بررسی و تحلیل پیرمرد و دریا و یکی بود، یکی نبود

فصل پنجم: نتیجه‌گیری

پیشنهادها

فهرست منابع و مآخذ

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

اشاراتی عرفانی

اشاراتی عرفانی

عبدالرضا مظاهری

هر فصل از این کتاب اشاره‌ای به یک نکته مهم یا شبهه‌ای علمی است که ممکن است سال ها ذهن هر انسانی را ب

زنان نویسندۀ جنگ تحمیلی

زنان نویسندۀ جنگ تحمیلی

محمدجواد جزینی

با توجه به اینکه تاکنون هیچ پژوهشی دربارۀ کارنامۀ زنان نویسنده دربارۀ جنگ انجام نشده، در این کتاب سع

منابع مشابه بیشتر ...

موسیقی برای آفتاب‌پرست‌ها

موسیقی برای آفتاب‌پرست‌ها

ترومن کاپوتی

این کتاب دربردارندۀ یازده داستان کوتاه از ترومن کاپوتی نویسندۀ آمریکایی است.

یکی از ما

یکی از ما

ویلا کاتر

قهرمان این کتاب ابرمردی خالی از هر عیب و ایراد نیست. او شریف و صادق است و در پی یافتن زندگی آرمانی و