۹۳۷
۲۶۴
نسیمی از دیار آشتی: تحلیلی بر اجتماعیات شعر مشیری

نسیمی از دیار آشتی: تحلیلی بر اجتماعیات شعر مشیری

پدیدآور: مژگان غلامی شیرکوهی ناشر: مشق شبتاریخ چاپ: ۱۳۹۸مکان چاپ: تهرانتیراژ: -شابک: 5ـ46ـ8920ـ600ـ978تعداد صفحات: ۲۲۸

خلاصه

در سراسر این کتاب به بررسی و نقد تمام اشعار فریدون مشیری پرداخته شده و با تکیه بر مباحث جامعه‌شناختی ادبیات فارسی و آسیب‌شناسی اجتماعی، ارزش‌ها و ضدارزش‌های بیان‌شده در سروده‌ها و اندیشه‌های این شاعر گردآوری شده است.

معرفی کتاب

برای دیدن بخشی از صفحات کتاب، لینک فایل پی دی اف (pdf) را ببینید.​


فریدون مشیری سی‌ام شهریور سال 1305 خورشیدی در تهران متولد شد و در سال 1380 از دنیا رفت و در قطعۀ هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد. او با شعر عاشقانۀ «کوچه» از شهرتی استثنایی بین سه نسل برخوردار شد. کوچۀ مشیری نماد عشق برای همۀ انسان‌های دیروز، امروز و حتی فردا می‌باشد. او شاعری عاشقانه‌سراست؛ شعرش از آنجا که در کشوری تاریخ‌ساز و نامدار زندگی می‌کرد و شاهد سرنوشت پرفرازونشیب این کشور بود که در چهارراه حادثه و بادخیز بلا چه طوفان‌های بنیان‌کنی را از سر گذرانده و هنوز هم بر بنیاد و ریشه‌های کهن تاریخی و اعتبار و پشتوانۀ فرهنگی خود پابرجا و استوار مانده است، ناگزیر مانند هر ایرانی حساس دیگری به سوی مسائل اجتماعی و تا حدی سیاسی متمایل شده است.

از سوی دیگر از آنجا که عشق و دلبستگی‌های احساسی آدمی هرگز از بعد اجتماعی جدا نیست، سیر این تحول در طول زمان در آثار او مشهود است که در این کتاب این اجتماعیات در شعر او بررسی و تحلیل شده است.

جامعه‌شناسی ادبیات علم مطالعه و شناخت محتوای آثار ادبی و خاستگاه روانی و اجتماعی مؤلف و تأثیرش بر جامعه است. جامعه‌شناسی ادبیات اثر را مثل شیئ در نظر می‌گیرد و مطالعه می‌کند  تا چگونگی روابط آن را با پدیده‌های دیگر معین کند. همچنین به مطالعۀ اثر ادبی و ماهیت آن در پیوند با دیگر جنبه‌های زندگی پرداخته و وظیفه‌اش ایجاد پلی میان ادبیات و جامعه است. جامعه‌شناسی ادبیات با نقد و تحلیل یک اثر یا آثار متعدد یک مؤلف، می‌خواهد بداند این آثار به مثابۀ پدیده‌ای اجتماعی، در طی دوره‌ای معین با مراکز قدرت و مردم چه رابطه‌ای داشته و به مسائل اجتماعی عصر خویش از کدام منظر نگریسته و آنها را چگونه و با استفاده از چه شیوه‌هایی، منعکس کرده است؟ آیا مؤلف به تکرار اندیشه‌های موجود بسنده کرده است یا آثار او حاوی اندیشه‌های نو و پیشرفته است؟ و سرانجام آیا با استناد به اطلاعاتی که از این آثار به دست می‌آید، می‌توان قوانین حاکم بر جامعۀ عصرش را تعیین و تبیین کرد؟

در سراسر این کتاب به بررسی و نقد تمام اشعار فریدون مشیری پرداخته شده و با تکیه بر مباحث جامعه‌شناختی ادبیات فارسی و آسیب‌شناسی اجتماعی، ارزش‌ها و ضدارزش‌های بیان‌شده در سروده‌ها و اندیشه‌های این شاعر گردآوری شده است. نهایت تلاش و دقت بر آن بوده که جانب انصاف نگاه داشته شده و اصل بر بررسی اشعار باشد، نه قضاوت دربارۀ شاعر، زندگی، اندیشه‌ها و باورهایش.

بر این اساس فصل اول کتاب، اختصاص به بیان کلیاتی دربارۀ جامعه‌شناسی ادبیات، ارزش‌ها و ضدارزش‌های اجتماعی، شعر عصر بیداری، ادبیات کارگری، زندگی‌نامۀ مشیری، شعر و مطبوعات دهۀ سی و معرفی آثار مشیری دارد.

در فصل دوم کتاب، ارزش‌ها در شعر مشیری ذیل پانزده بخش در این موضوعات بررسی شده است: آزادی و آزادگی، اتکا به نفس، احترام به والدین، ارج نهادن به مفاخر ایران و جهان، امید، خردورزی و اندیشه‌های فلسفی، دادخواهی و عدالت‌طلبی، دوستی، شادی و نشاط، شرم و حیا، عشق، محبت و مهرورزی، نوع‌دوستی و کمک به هم‌نوع، وصف طبیعت، و وطن‌پرستی.

در فصل پایانی کتاب نیز ضدارزش‌ها در شعر مشیری ذیل این هفده موضوع بررسی گردیده است: اسارت، اعتیاد، بیداد و ستم، بی‌قدری هنر و برتری مال بر علم، پیمان‌شکنی و بدعهدی و خیانت، تنهایی، جرم و خشونت، حکومت نالایقان و خودکامان و فساد مقام، خفقان، دروغ، غم و ناامیدی، فال‌گیری، فقر، مرگ انسانیت، مرگ در اشعار مشیری، ناکامی، نیرنگ و ریا.

فهرست مطالب کتاب:

سخن نویسنده

مقدمه

فصل اول: کلیات

فصل دوم: ارزش‌ها

فصل سوم: ضدارزش‌ها

کتاب‌نامه

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

مردم‌شناسی ساوه و زرندیه

مردم‌شناسی ساوه و زرندیه

عبداله سالاری

کتاب مردم‌شناسی ساوه و زرندیه دربردارندۀ مقدمه، موقعیت طبیعی و تاریخی و اوضاع جغرافیایی، ویژگی‌های ا

شرق‌شناسی هالیوود؛ تحلیل روایت پسااستعماری مسلمانان در دنیای هالیوود

شرق‌شناسی هالیوود؛ تحلیل روایت پسااستعماری مسلمانان در دنیای هالیوود

مجید سلیمانی ساسانی

نویسنده در این کتاب به دنبال پاسخ به این پرسش است که بازنمایی ملل شرق، خصوصاً اسلام و مسلمانان در سی