۴۲۹
۱۰۹
مداخلات ایرانیان: شاهنشاهی هخامنشی، آتن و اسپارت 450 ـ 386 قبل از میلاد

مداخلات ایرانیان: شاهنشاهی هخامنشی، آتن و اسپارت 450 ـ 386 قبل از میلاد

پدیدآور: جان هایلند ناشر: شفیعیتاریخ چاپ: ۱۳۹۸مترجم: محمد ملکی مکان چاپ: تهرانتیراژ: ۲۰۰شابک: 8ـ76ـ7843ـ964ـ978 تعداد صفحات: ۳۹۲

خلاصه

نویسنده در این کتاب که توسط انتشارات دانشگاه جان هاپکینز در سال 2018 و به زبان انگلیسی منتشر شده، دیدگاه متعارف از تعامل بین شاهنشاهی ایرانی هخامنشی و دولت‌های یونان را به چالش کشیده است. عمده گزاره‌های تاریخی که کتاب بر اساس آن تدوین شده است، از مورخان یونان سرچشمه گرفته و نویسنده تا حدودی با دیدی انتقادی سعی در ارائۀ یک چهرۀ منصفانه از سیاست شاهنشاهان در دوران اردشیر یکم، داریوش دوم و اردشیر دوم تا سال 386 و انعقاد پیمان آنتالکیداس دارد.

معرفی کتاب

برای دیدن بخشی از صفحات کتاب، لینک فایل پی دی اف (pdf) را ببینید.​

 

نویسندۀ این کتاب مدرک لیسانس خود را در رشتۀ تاریخ از دانشگاه کرنل و کارشناسی ارشد و دکترای خود را در رشتۀ تاریخ باستان از دانشگاه شیکاگو دریافت کرده و از سال 2006 در دانشگاه کریستوفر نیوپورت مشغول تدریس یونان باستان، ایران هخامنشی، رم باستان و تاریخ جنگ است. حوزۀ تحقیقات او ایران هخامنشی (قرن ششم ـ چهارم پیش از میلاد)، یونان کلاسیک (قرن 5 تا 4 قبل از میلاد)، آناتولی باستان (لیدیا، لیکیا، کاریا)، جنگ باستان و امپریالیسم است. وی در تحقیقات خود به بررسی روابط بین شاهنشاهی پارسی هخامنشی و یونانیان باستان می‌پردازد.

او در این کتاب که توسط انتشارات دانشگاه جان هاپکینز در سال 2018 و به زبان انگلیسی منتشر شده، دیدگاه متعارف از تعامل بین شاهنشاهی ایرانی هخامنشی و دولت‌های یونان را به چالش کشیده است. عمده گزاره‌های تاریخی که کتاب بر اساس آن تدوین شده است، از مورخان یونان سرچشمه گرفته و نویسنده تا حدودی با دیدی انتقادی سعی در ارائۀ یک چهرۀ منصفانه از سیاست شاهنشاهان در دوران اردشیر یکم، داریوش دوم و اردشیر دوم تا سال 386 و انعقاد پیمان آنتالکیداس دارد. فرمانروایان هخامنشی که در کتیبه‌های پارسی باستان، با عنوان شاهنشاه از آنها یاد می‌شود در متون یونانی و برخی از نویسندگان سده‌های اخیر غرب همواره به اشتباه از آنها با لفظ شاه یاد می‌شود و قلمرو آنها را امپراتوری خوانده‌اند، در حالی که فرمانروایان ایران باستان، شاهنشاه و قلمرو آنها، شاهنشاهی است.

این کتاب با مسئله‌سازی روایت روابط یونانی پارسی از 450 تا 386 و زیر سؤال بردن فرضیات در مورد استراتژی دفاعی هخامنشی آغاز شده است. در تفسیر سنتی آمده است که پس از از دست دادن اولیۀ یونانیان آناتولی به آتن، حاکمان پارسی از رویارویی مستقیم از احترام محتاطانه به قدرت نظامی آتنیان (و بعداً اسپارتیان) خودداری کردند. در عوض آنها از جنگ پلوپونزی برای بازپس‌گیری یونیا و متعادل کردن اسپارت در برابر آتن برای تأمین امنیت آن سوءاستفاده کردند و مانع از آن شدند که متحدین یونانی آنها به اندازۀ کافی نیرومند شوند تا تجاوزهای جدید را انجام دهند. این کتاب الگوی اثبات‌کننده‌ای را ارائه داده است، ریشه در ایدئولوژی برتری جهان پارس که نه‌تنها دفاع از مرزهای ساحلی بلکه تلاش مستمر برای گسترش نفوذ دیپلماتیک فراتر از دریای اژه است. احیای یونیا برای شاهنشاهان مهم‌تر از حمایت از بزرگ‌ترین دولت‌شهرهای خارج از کشور ـ اول آتن، سپس اسپارت ـ و به‌دست آوردن سپاس‌گزاری، احترام و سود در عوض بود.

با وجود ناکامی قبلی ایران در فتح سرزمین اصلی یونان، پادشاهان به دنبال انتقام از شکست‌های قدیمی به دنبال نزاع‌های جدید بونان نبودند. اردشیر یکم صلح با آتن را بر جنگ ترجیح داد. این هم از نظر اقتصادی پرسود بود و هم نشان‌دهندۀ توانایی پارس در ارائۀ نظم جهانی بود. داریوش دوم ابتدا با دوستی با آتن موافقت کرد؛ با این حال هنگامی که برانگیخته شد، او نه‌تنها به دنبال بازپس‌گیری ایونیا، بلکه با گرفتن لحظه‌ای برای مداخله در جنگ بزرگ یونان نیز پاسخ داد. او از ترس اینکه ایران نتواند کشورهای یونان را بدون کمک یونان شکست دهد، این استراتژی را پذیرفت، بلکه به دنبال این بود که بیعت رهبران یونان را به دست آورد.

تلاش‌های ایران برای برطرف کردن نزاع‌های یونان برای بیان اقتدار جهانی بود. اما اولویت‌ها و غرایز رقابت برای حفظ مالی، حاکمان پارس را متقاعد کرد که برخورد مستقیم نظامی را به عنوان آخرین راه حل معامله کنند و سخاوت خود را به دست‌نشاندگان یونانی تحمیل کنند. شواهد کافی وجود ندارد که ثابت کند شاهنشاهان با متعادل کردن رقبا بالقوه یونان سعی در محافظت از قلمرو خود داشتند.

مداخلات ایرانیان در جنگ‌های پلوپونزیان و کورینتیان و مبارزات آن با اسپارت به پیروزی‌های سرنوشت، اما تنها پس از خطاهای جدی و تأخیرهای طولانی پایان یافت. بسیاری از این عقب‌نشینی‌ها به دلیل این اتفاق افتادند که مأمورین شاهنشاهی تمایل سرسختانه دولت‌شهرهای یونانی را برای پذیرش شکست دست‌کم ارزیابی کردند.

حل و فصل جنگ‌های پلوپونزیان و کورینتیان سزاوار جایگاهی در بین مهم‌ترین دستاوردهای ایران در اواخر قرن پنجم و چهارم است. این فرمول را برای روابط بعدی یونانی شاهنشاهی و همچنین لحظه‌هایی از آشتی تحت حمایت پارسیان بین دولت‌شهرهای اصلی ارائه داد که سال‌ها پس از صلح شاه به طول انجامید. درس مداخلات یونانی پارسی تنها هنگامی که نمایش قدرت و نیروی دریایی یارانه به دست‌نشاندگان خارج از کشور در مواجهه با نوع جدیدی از تهدیدات مقدونیۀ اسکندر، خارج از کشور در مواجهه با نوع جدیدی از تهدیدات مقدونیۀ اسکندر ناکافی بود، اهمیت خود را از دست داد.

فهرست مطالب کتاب:

دیباچۀ مترجم

فصل یکم: ایران هخامنشی و یونانیان محصور در دریا

فصل دوم: اردشیر یکم و صلح آتنیان

فصل سوم: جنگ پلوپونزی و مسیر مداخله

فصل چهارم: جنگ تیسافرنس و پیمان 411

فصل پنجم: نیروی دریایی پادشاه و عدم موفقیت مداخله ساتراپ‌ها

فصل ششم: کورش کوچک و پیروزی اسپارت

فصل هفتم: اردشیر دوم و جنگ با اسپارت

فصل هشتم: ایران، جنگ کورینتیان و صلح شاه

نتیجه‌گیری

کتاب‌شناسی

نمایه

نظر شما ۲ نظر
  • مدیر۹ ماه پیش
    کتاب مداخلات ایرانیان: شاهنشاهی هخامنشی، آتن و اسپارت، یکی از کتاب های خوب در حوزه هخامنشیان است. این کتاب تالیف جان هایلند و ترجمه استاد عزیز و دوست داشتنی، دکتر محمد ملکی، متخصص تاریخ ایران باستان از دانشگاه تهران است. این کتاب از این نظر عالی است مترجم به خوبی از عهده ترجمه این کتاب برآمده است و توانسته اصطلاحات تاریخی را بخوبی و به درستی به فارسی برگرداند و ترجمه درست روان و قابل فهمی ارائه دهد.

پربازدید ها بیشتر ...

شکوه متنبّی

شکوه متنبّی

احمد بن حسین متنبّی

این کتاب مجموعه‌ای منتخب، بالغ بر 55 شعر، از نغزترین و مشهورترین اشعار و قصاید متنّبی است.

پژوهشی انتقادی ـ کاربردی در مکتب‌های ادبی

پژوهشی انتقادی ـ کاربردی در مکتب‌های ادبی

علی تسلیمی

این کتاب به معرفی مکتب‌ها در متن‌های وابسته و نقد نظریات بنیان‌گذاران آنها و نیز به تفاوت‌ها و موقعی

منابع مشابه بیشتر ...

روابط خارجی ایران در عصر سلوکی و اشکانی

روابط خارجی ایران در عصر سلوکی و اشکانی

محمد ملکی

این کتاب به سیاست خارجی ایران در دورۀ سلوکیان و اشکانیان با تأکید بر روابط ایران و روم پس از سقوط هخ

چالش‌های ایران و افغانستان در عصر پهلوی

چالش‌های ایران و افغانستان در عصر پهلوی

سیدبهرام موسوی

این کتاب در چهار فصل شامل بررسی زمینه‌های تاریخی روابط ایران و افغانستان، چالش‌های سیاسی ـ جغرافیایی