۱۲۵
۲۳
آوازهای ناخواندۀ قوی پیر تنهای مهاجر؛ ایلیا به روایت ایلیا در گفتگو با ایلیا فابیان

آوازهای ناخواندۀ قوی پیر تنهای مهاجر؛ ایلیا به روایت ایلیا در گفتگو با ایلیا فابیان

پدیدآور: حسن شکاری و لیزا ویوارللی ناشر: دائوتاریخ چاپ: ۱۳۹۸مترجم: لیزا ویوارللی مکان چاپ: تهرانتیراژ: ۱۱۰۰شابک: 7ـ1ـ97653ـ600ـ978 تعداد صفحات: ۲۰۳

خلاصه

این کتاب حاصل گفتگوی حسن شکاری و لیزا ویوارللی با ایلیا فابیان شاعر ایتالیایی است که ایلیا در این گفتگو دربارۀ دنیایی که در آن زیسته است و اکنون با شناختی درخور زندگی مسئولانه و متعهدانه‌اش، به روایت زندگی سپری‌شده‌اش، به گفتگو نشسته است.

معرفی کتاب

برای دیدن بخشی از صفحات کتاب، لینک فایل پی دی اف (pdf) را ببینید.​

 

این کتاب حاصل گفتگوی حسن شکاری و لیزا ویوارللی با ایلیا فابیان شاعر ایتالیایی است که ایلیا در این گفتگو دربارۀ دنیایی که در آن زیسته است و اکنون با شناختی درخور زندگی مسئولانه و متعهدانه‌اش، به روایت زندگی سپری‌شده‌اش، به گفتگو نشسته است. ایلیا فابیان مادری ایرانی‌تبار دارد و در ایران به دنیا آمده و سال‌های کودکی را در مسکو و بوداپست گذرانده، نوجوانی را در مادرید و لیسبون و ... و با فرهنگ ایران و شعر کلاسیک فارسی عجین است.

ایلیا فابیان در این گفتگو که در هفت بخش گردآوری شده، از کودکی، نوجوانی، جوانی، نخستین عشق، تبعید و مهاجرت خود سخن گفته است. ایلیا در این گفتگو، مهم‌ترین اتفاق کودکی‌اش را کشف دنیای پنهان مادرش می‌داند و می‌گوید: «هنوز نمی‌دانم چگونه و از چه لحظه‌ای این مکاشفه آغاز شد در ژرفای پنهان زندگی و روح مادرم. خوب به یاد ندارم چه عاملی باعث این توجه ویژۀ من شد. به هر رو، این اتفاق افتاد و من پاورچین‌پاورپین و آهسته‌آهسته نزدیک شدم به او و پای گذاردم به خلوت پنهان و مقدس و بی‌مثال این فرشته؛ خلوت زن تنهای مهاجری که همۀ گذشتۀ پرالتهاب و عجیب یگانه‌اش را پشت سر و در ایران و ایتالیا گذاشته بود و در جریان مهاجرتی دیگر، با مردی بااراده و قدرتمند و صاحب‌نفوذ عازم سرزمینی یخ‌زده و درگیر با انقلاب و عواقب این انقلاب از جمله جنگ داخلی روسیه شده بود ....». (ص 39)

در بخش چهارم این کتاب ایلیا فابیان دربارۀ اولین یا آخرین عشق خود سخن گفته است با این تعبیر که «به «عشقی که من شناختم» یعنی بزرگ‌ترین و مهم‌ترین اتفاق زندگی‌ام در سال‌های جوانی و پس از وقوع جنگ جهانی و مرگ مادرم؛ دیدار با انّا کولیولوفسکی به گمانم زیباترین هدیۀ زندگی بود به کسی چون من».

بنا بر پرسش بزرگ ایلیا فابیان: «چه اتفاقی می‌افتد در روح مردانی مانند استالین که صدها هزار انسان هم‌نوع خود را محکوم به رنج‌هایی وصف‌ناشدنی می‌کنند؟». پرسش‌های فابیان در این‌باره بسیارند و تأمل‌برانگیز. زبان تفکر ایلیا از همین پرسش‌ها مایه می‌گیرد که کار را بر مترجم این زبان تفکر دشوار می‌کند؛ زیرا این شاعر در بسیاری از لحظه‌های اندیشگی، با پرسش‌های عمیق فلسفی درگیر می‌شود یا با مفاهیمی به سختی درک‌شدنی که حاصل احاطه‌اش بر اندیشه و معرفت شرقی است، به‌ویژه اندیشه‌های شاعران و عارفان و حکیمانۀ ایران کهن.

فهرست مطالب کتاب:

آوازهای ناخواندۀ قوی پیر تنهای مهاجر یا دنیایی که من شناختم: ایلیا فابیان

حاشیه‌ای بر آوازهای ناخواندۀ قوی پیر تنهای مهاجر: لیزا ویوارللی

پیش‌گفتار بر آوازهای ناخواندۀ قوی پیر تنهای مهاجر: حسن شکاری

سرآغاز

کودکی

نوجوانی

جوانی

نخستین عشق یا آخرین عشق

تبعید

مهاجرت

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

ضد حالات (مجموعه طنز)

ضد حالات (مجموعه طنز)

سعید بیابانکی

این کتاب دربردارندۀ مجموعه‌ای از قطعات نثر نویسنده است كه در ژانر طنز نوشته شده است.

منابع مشابه بیشتر ...

چگونه می‌نویسیم؛ دوازده روش از دوازده زندگی‌نامه‌نویس معاصر

چگونه می‌نویسیم؛ دوازده روش از دوازده زندگی‌نامه‌نویس معاصر

به کوشش کاظم رهبر

این کتاب دستورکار خود را بهره‌گیری از دانش و تجربۀ دوازده زندگی‌نامه‌نویس در مورد زندگی‌نامه‌نویسی،

تاریخ شفاهی نشر معاصر ایران (دفتر ششم): طراحی: گفتگو با طراحان گرافیک

تاریخ شفاهی نشر معاصر ایران (دفتر ششم): طراحی: گفتگو با طراحان گرافیک

ایمان مهدی‌زاده، محمدهاشم اکبریانی

این کتاب ششمین دفتر از مجموعۀ تاریخ شفاهی نشر معاصر ایران است که ایمان مهدی‌زاده با برخی از طراحان م