۲۶۰
۶۲
درک خواندن

درک خواندن

پدیدآور: کلودت کورنر، کلود ژرمن ناشر: خاموشتاریخ چاپ: ۱۳۹۶مترجم: نوید اعطارشرقی، علی نساجی زواره مکان چاپ: تهرانتیراژ: ۳۰۰شابک: 2ـ25ـ6036ـ622ـ978 تعداد صفحات: ۲۰۰

خلاصه

در این کتاب مباحث نظری مربوط به جنبه‌های گوناگون فرایند خواندن در زبان مادری و در زبان دوم / خارجی مورد بررسی قرار می‌گیرد و مباحث مهمی از قبیل الگوهای خواندن، ویژگی‌های خوانندۀ خوب، منشأ مشکلات و تدابیر آموزشی مفید مطرح می‌شود.

معرفی کتاب

برای دیدن بخشی از صفحات کتاب، لینک فایل پی دی اف (pdf) را ببینید.​

 

آموزش زبان‌ها قدمتی بسیار دیرین دارد و به عقیدۀ کلود ژرمن به پنج هزار سال قبل بازمی‌گردد. در قرن بیستم در جریان پیشرفت سریع علم و فن‌آوری، آموزش زبان نیز دستخوش تحولات فراوانی شد و رویکردهای گوناگونی برای آموزش مهارت‌ها و زیرمهارت‌های زبانی از سوی متخصصان این علم ارائه و تجربه شد. این روند در قرن حاضر نیز ادامه دارد. در مسیر این تحولات، همواره بین شیوه‌های قدیمی و رویکردهای جدیدتر کشمکش‌هایی وجود داشته است. باری همان‌طور که آلبرت راش ـ زبان‌شناس آلمانی ـ بیان می‌کند، هر پدیدۀ مدرنی در گذر زمان به قدیمی تبدیل می‌شود و این چرخه همچنان ادامه دارد.

خواندن و درک متن فرایندی شخصی و پیچیده است که شامل مراحل گوناگونی می‌شود؛ مانند مشاهده و ادراک چشمی و شناختی واژگان، درک رابطۀ بین کلمات و مفهوم آنها، ادراک ساختار نحوی زنجیره‌های واژگانی، کشف ایدۀ اصلی متن و هدف نویسنده و در نهایت ارزیابی و نتیجه‌گیری از متن.

بسیاری از پژوهشگران همچون سیکورل بر این باورند که خواندن مستلزم کنش متقابل بین متن و دانش خواننده است و ادارک متن آمیزه‌ای است از تشخیص و بازشناسی عناصر رمزگان زبانی و دانسته‌های خواننده. به عبارت دیگر خواندن را می‌توان به منزلۀ کنش متقابل بین توانش زبانی و توانش فرهنگی فرد در نظر گرفت. خواننده در واقع در خلال انجام عمل خواندن، معنای متن را درنمی‌یابد، بلکه به واسطۀ فرایندهای پیچیدۀ ادراکی، ذهنی، زبان‌شناختی، معناشناختی و اجتماعی، معنای متن را به شیوۀ خود و برای خود دوباره می‌سازد.

از نظر آموزشی، خواندن مهارتی اکتسابی است و اهمیت بسیاری در موفقیت تحصیلی و حتی زندگی روزمره دارد. آموزش مهارت خواندن در زبان مادری، یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین اهداف معلمان در مدارس است. اهمیت و نقش این مهارت در یادگیری زبان دوم / خارجی دوچندان است. به عقیدۀ بسیاری از متخصصان آموزش زبان، مهارت درک خوانداری مبنای سایر مهارت‌ها همچون درک شنیداری، تولید نوشتاری و بیان شفاهی است و تقویت آن، اکتساب مهارت‌های دیگر را آسان‌تر می‌کند.

در این کتاب مباحث نظری مربوط به جنبه‌های گوناگون فرایند خواندن در زبان مادری و در زبان دوم / خارجی مورد بررسی قرار می‌گیرد و مباحث مهمی از قبیل الگوهای خواندن، ویژگی‌های خوانندۀ خوب، منشأ مشکلات و تدابیر آموزشی مفید مطرح می‌شود. خواندن این کتاب نه‌تنها برای مدرسان و استادان زبان‌های خارجی، بلکه برای معلمان و دبیران مدارس نیز بسیار سودمند خواهد بود.

خانم کورنر به عنوان استاد زبان دوم، ابتدا با توجه به برنامه و طرح خواندن و همچنین مراحل مختلف خواندن و سرانجام آموزش راهبردهای خواندن، چارچوبی عملی را برای استادان زبان دوم طرح‌ریزی می‌کند. در آخرین بخش کتاب نیز محتاطانه به تمرینی مرتبط با آینده پرداخته شده و به شکل چند رهنمون برای تحقیقات پیش رو در نظر گرفته شده است.

فهرست مطالب کتاب:

پیش‌گفتار مجموعه

سخن مترجمان

دیباچه

بخش اول: نگاهی به گذشته

فصل اول: جایگاه خواندن در چند رویکرد آموزشی

بخش دوم: سنتز

فصل دوم: خواندن در زبان مادری

فصل سوم: الگوهای خواندن

فصل چهارم: مهارت‌ها و راهبردهای خوانندۀ خوب

فصل پنجم: خواندن در زبان دوم

فصل ششم: مطالعات متن‌پژوهی

فصل هفتم: اقدامات آموزشی

بخش سوم: چشم‌‌انداز پژوهش‌های آتی

فصل هشتم: چند گرایش تکمیلی نوین

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

ضد حالات (مجموعه طنز)

ضد حالات (مجموعه طنز)

سعید بیابانکی

این کتاب دربردارندۀ مجموعه‌ای از قطعات نثر نویسنده است كه در ژانر طنز نوشته شده است.

فرهنگ ضرب‌المثل‌های عربی؛ گزیدۀ امثال و حِکَم عربی

فرهنگ ضرب‌المثل‌های عربی؛ گزیدۀ امثال و حِکَم عربی

سهیل یاری گل‌دره با مقدمۀ احمد مهدوی دامغانی

این کتاب دربردارندۀ بیش از چهار هزار امثال و حکم منثور و منظوم عربی است که پس از مطالعه و بررسی مهم‌