۱۲
۱۲
چگونه برای مجله‌ها داستان کوتاه بنویسیم که چاپ شود؟

چگونه برای مجله‌ها داستان کوتاه بنویسیم که چاپ شود؟

پدیدآور: سوفی کینگ ناشر: آن سوتاریخ چاپ: ۱۳۹۷مترجم: سلما رضوان‌جو مکان چاپ: تهرانتیراژ: ۵۰۰شابک: 7ـ8ـ98321ـ600ـ978 تعداد صفحات: ۲۷۲

خلاصه

سوفی کینگ، نویسنده داستان‌های کوتاه در نشریات معتبر آمریکایی و جهانی، تجربه 25 سال نویسندگی‌اش را در این کتاب با علاقه‌مندان به اشتراک گذاشته است.

معرفی کتاب

برای دیدن بخشی از صفحات کتاب، لینک فایل پی دی اف (pdf) را ببینید.

 

پژوهشگران، پیشینه داستان کوتاه به معنای مدرن آن را به آثار ادگار آلن پو و در ایران به آثار محمدعلی جمالزاده بازمی‌گردانند. این در حالی است که در ادبیات بشری، داستان کوتاه به معنای عام آن سابقه‌ای طولانی‌تر دارد. در ادبیات فارسی حکایت‌های سعدی و داستان‌های مثنوی معنوی به نوعی دربردارنده داستان کوتاه بوده‌اند. مَثَل‌های فارسی نیز اغلب عصارۀ یا تداعی‌کننده داستانی کوتاه هستند. بدین‌ترتیب یافتن سرآغازهای داستان کوتاه مدرن در روزگاری نزدیک‌تر به حال حاضر نشان از آن دارد که داستان کوتاه در روزگار ما ویژگی‌هایی نزدیک‌تر به حال حاضر نشان از آن دارد که داستان‌ کوتاه در روزگار ما ویژگی‌هایی متفاوت از داستان‌های کوتاه کهن دارد؛ ویژگی‌هایی که نویسندگان این روزگار باید از آن‌ها آگاه باشند و این آگاهی را در پدید آوردن آثارشان ملاحظه کنند.

سوفی کینگ، نویسنده داستان‌های کوتاه در نشریات معتبر آمریکایی و جهانی، تجربه 25 سال نویسندگی‌اش را در این کتاب با علاقه‌مندان به اشتراک گذاشته است. بی‌شک آگاهی از تجربه‌هایی این چنین، گامی مؤثر در رشد نویسندگان جوان به‌شمار می‌رود. این اثر با زبانی ساده و شیوه‌ای جذاب، نویسندگان نوخاسته را گام به گام پیش می‌برد تا بتواند مسیری مشخص برای نوشتن داستان‌های کوتاهشان بیایند و تجربۀ خود را آغاز کنند. نمونه‌هایی که نویسنده در هر بخش از آثار خود نقل کرده، علاوه بر اینکه شاهدی برای چگونگی بهره‌گیری از نکات آن بخش در عمل به‌شمار می‌رود، در مجموع خواننده را با راه و رسم داستان کوتاه آن گونه که در این کتاب آموزش داده شده آشنا می‌کند. در نهایت می‌توان گفت برای کسانی که علاقه دارند قریحه خود را در زمینه داستان کوتاه بیازمایند، این کتاب آموختنی‌های بسیار دارد.

خیال دارید برای مجلات داستان کوتاه بنویسید؟ چه جور داستانی؟ برای چه مجله‌ای؟ بسیاری از آنهایی که قرار است بعد از این نویسنده باشند، به آرزوی منتشرکردن آثارشان نمی‌رسند؛ چون بیش از هر کاری کمی تحقیق نمی‌کنند. آنها بنا را بر این گذاشته‌‌اند که همۀ داستان‌های کوتاه مثل هم هستند، چون همه‌شان کوتاه‌اند. اولین چیزی که نویسنده در این کتاب به خواننده یاد می‌دهد، تهیۀ «دفترچه ایده» است. منظور دفترچه یادداشت کوچکی است که به عنوان جایی برای ثبت ایده‌ها برای نوشتن داستان کوتاه استفاده می‌شود. بررسی بازار مجلات، شناخت دقیق مخاطبان، راهنمای پذیرش و چاپ اثر در مجله و .... مواردی هستند که در این کتاب برای خواننده تشریح می‌شوند. در بخش پایانی کتاب نویسنده از نویسندگان و سردبیران مختلف مجلات خواسته تا از تجربیات خود برای بهره‌گیری خواننده بگویند که در این کتاب تعدادی از آنها آورده شده است.

فهرست مطالب کتاب:

پیش‌گفتار

دربارۀ نویسنده

1. شناخت بازار هدف

2. چه فکر خوبی!

3. از آشنایی با شما خوشحالم!

4. طرح‌ریزی داستان

5. زاویه دید: پا توی کفش چه کسی کرده‌اید؟

6. چه کسی صحبت می‌کند؟

7. اول‌شخص یا سوم شخص؟

8. آغاز و پایان

9. داستان کوتاه با پایان غافلگیر‌کننده

10. چطور داستان‌های عاطفی خوشایند یا احساسی بنویسیم

11. چطور داستان‌های ترسناک یا اسرار‌آمیز بنویسیم

12. داستان‌های مناسبتی

13. نوشتن داستان‌های دنباله‌دار

14. آیا کار شما مناسب انتشار است؟

15. رقابت

16. پول، پول، پول ...

17. دوره‌های آموزش نویسندگی

18. اینترنت

19. تجربه‌های نویسندگان و سردبیران

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

غزالی‌شناسی (گزیدۀ مقالات)

غزالی‌شناسی (گزیدۀ مقالات)

گروه نویسندگان به اهتمام میثم کرمی

این کتاب دربردارندۀ چهارده مقاله از دانشمندان بزرگ دربارۀ آن نابغۀ بشریت یعنی امام محمد غزالی است.

فرهنگ و گویش گیلکی شرق گیلان (شهرستان املش)

فرهنگ و گویش گیلکی شرق گیلان (شهرستان املش)

محمد حسین‌نیا کجیدی

در این کتاب نویسنده فرهنگ گویش گیلکی، ضرب‌المثل و شعرهای زیبای گیلکی را جمع‌آوری کرده است.

منابع مشابه

روبروی نویسنده؛ گفتگو با جمعی از نویسندگان و شاعران

روبروی نویسنده؛ گفتگو با جمعی از نویسندگان و شاعران

عباس محبعلی

هشت مصاحبه‌ای که در این کتاب آمده است حاصل گزینش از میان بیش از 250 مصاحبه تخصصی با نویسندگان و صاحب

عشق، نیایش: دو جستار عارفانه

عشق، نیایش: دو جستار عارفانه

فرانسوا فنلون، یوهانس کلپیوس

این کتاب دو جستار از دو عارف برجسته سده‌های 18 و 18 میلادی است؛ جستارهایی دربرداندۀ آنچه به زعم آنان