۳۷۴
۱۳۵
روش و متدولوژی روایت و روایتگری شعر دهۀ هشتاد

روش و متدولوژی روایت و روایتگری شعر دهۀ هشتاد

پدیدآور: رجب بذرافشان ناشر: سولارتاریخ چاپ: ۱۳۹۷مکان چاپ: تهرانتیراژ: ۵۰۰شابک: 8ـ85ـ7718ـ600ـ978 تعداد صفحات: ۲۶۰

خلاصه

با توجه به تفاوت‌های تصویری، زبانی، روایی، متنی، شعر دهۀ هشتاد از نظر کمی و کیفی با فراز و نشیب‌های بسیاری همراه است.

معرفی کتاب

برای دیدن بخشی از صفحات کتاب، لینک فایل پی دی اف (pdf) را ببینید.

 

با توجه به تفاوت‌های تصویری، زبانی، روایی، متنی، شعر دهۀ هشتاد از نظر کمی و کیفی با فراز و نشیب‌های بسیاری همراه است. گره‌های فلسفی در شعر دهۀ هشتاد به وجود آمده که از یک‌سو به میزان قابل توجهی از هستیت و شاعرانگی اثر کاسته است. از سویی دیگر، شاعران را به سمت تجربۀ فرم و ساختارشکنی سوق می‌دهد؛ به‌گونه‌ای که در خوانش و تأویل آثار به نظر می‌رسد به بافت و ساختار کلی شعر آسیب وارد شده است.

از منظر فرم شاید این نظرگاه صحیح باشد؛ اما به دلیل وجود المان‌ها و مؤلفه‌های رادیکال شعر هشتاد منطق روایی و رویکرد زیبایی‌شناسانۀ متفاوتی دارد. بی‌تردید شعر دهۀ هشتاد با بهره‌گیری از ظرفیت و امکانات تکنولوژی، عموماً در محیط مجازی تولید و شکل گرفت. با ورود اینترنت و گسترش شبکه‌های اجتماعی که اثرات ناگهانی و غافلگیرکننده داشت، محیط مناسبی فراهم آمد تا شاعران با سودجستن از ابزار و فن‌آوری آثار خود را تولید و انتشار دهند.

مزیت و مضار تکنولوژی بر کسی پوشیده نیست. همه به نسبتی که از فن‌آوری و ابزارهای نوین رسانه‌ای بهره می‌برند، آشنایی با سود و زیانش دارند. بخشی از ایرادات شعر دهۀ هشتاد به سبب استفاده از فضای مجازی است و بخشی دیگر به دلیل شتاب‌زدگی، سطحی‌نگری و انبوه‌سازی آثار هنری.

هدف از جمع‌اوری و مجموع‌کردن شعر دهۀ هشتاد، آشنایی و نشان‌دادن ظرفیت و قابلیت‌های آثار شاعران این دوره است. شعر هشتاد در یک وضعیت بحرانی و تنش‌زا قرار دارد که به نسبت زیادی هنجارشکن و معناگریز است. به دلیل معناگریزی و شالوده‌شکنی جریانی یک‌دست و منسجم نیست. در یک تصویر کلی، عدم وجود روش نوشتاری معین موجب شده که شاهد شکل‌بندی اشکال مختلف، بعضاً منفعل و ناکارآمد باشیم. منتها نگام فرمال و فرم‌اندیشانه خود دلیل بر تفاوت و فاصله‌گرفتن از آثار و تجربۀ دهه‌های پیشین است.

سوای روایت و شیوۀ روایی، بازی با فرم و زبان از شاخصه‌های اصلی شعر در دهۀ هشتاد محسوب می‌شود. اگرچه برخی از متن‌ها گاهی وجه تشابه چه از حیث زبان و چه از حیث فرم با گذشته دارند؛ اما به لحاظ کارکردی، تجربه و زیباشناسی متفاوتی را به تصویر کشیده‌اند.

این متن در پی آسیب‌شناسی شعر دهۀ هشتاد نیست و مؤلف نیز چنین ادعایی ندارد؛ گرچه گاه به تناسب حال، بحث و اشاراتی دربارۀ نمونۀ آثار شاعران آورده است. دیگر اینکه مبنا بر این اصل قرار داده شده که همه‌چیز سیاه‌سفید دیده نشود تا قضاوت منصفانه و بی‌طرفانه‌ای صورت بپذیرد.

فهرست مطالب کتاب:

به جای مقدمه

روش و متدولوژی روایت و روایتگری

ابهام در فرااکنون‌اندیشی شعر هشتاد

از هفتاد تا هشتاد

نقد نظام دوره‌ای

روایت، عنصر مسلط

اجزاء و علایم

بازی زبانی

گزاره‌های ذهنی/ عینی

تغییر در خط‌نوشت

به مصداق گریز از چند

پیوست ـ ناپیوست

نمایه

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

سفرنامۀ عراق عجم: بلاد مرکزی ایران

سفرنامۀ عراق عجم: بلاد مرکزی ایران

ناصرالدین شاه قاجار

این کتاب دربارۀ سفری ناصرالدین شاه به کشور عراق است که آخرین سفرنامه‌ای است که او تحریر و تنظیم نمود

منابع مشابه بیشتر ...

ادبیات، فیلم، فرهنگ؛ اصول و مبانی نقد

ادبیات، فیلم، فرهنگ؛ اصول و مبانی نقد

مایکل رایان

نویسنده در این کتاب نقد و نظریه را در بستری میان‌رشته‌ای با زبانی روان و گویا در برابر خواننده قرار

مقدمۀ کیمبریج بر هرمان ملویل

مقدمۀ کیمبریج بر هرمان ملویل

کوین جی. هیز

با وجود اینکه «موبی‌دیک» در هنگام انتشار در سال ۱۸۵۱ با استقبال چندانی مواجه نشد، اکنون یکی از آثار