۵۱۷
۲۷۰
فلسفۀ عشق

فلسفۀ عشق

پدیدآور: اروینگ سینگر ناشر: فرهنگ نشر نوتاریخ چاپ: ۱۳۹۷مترجم: میثم محمدامینی مکان چاپ: تهرانتیراژ: ۱۱۰۰شابک: 6ـ041ـ490ـ600ـ978 تعداد صفحات: ۱۳۴

خلاصه

اروینگ سینگر استاد فلسفۀ دانشگاه ام‌آی‌تی در این کتاب با سیری مختصر در تاریخ اندیشه‌ها، به شکل‌گیری برداشت کنونی ما از مفهوم عشق و جنبه‌های گونه‌گون آن می‌پردازد.

معرفی کتاب

برای دیدن بخشی از صفحات کتاب، لینک فایل پی دی اف (pdf) را ببینید.

 

رمانتیسم در بسیاری موارد خصومتی ابتدایی میان مرد و زن را پیش‌فرض تلقی می‌کند. این خصومت را گرایشی عمیقاً فطری می‌داند ناشی از این واقعیت که جنس زن و مرد، به واسطۀ طراحی متفاوتی که دارند، جهان را به طور یکسان نمی‌بینند. در نتیجه هریک جنس مخالف را طبیعتاً به دیدۀ شک و بدبینی می‌نگرد و در حالت جنگ دائم با آن قرار دارد ... برای بئاتریس و بندیک نیز همین‌طور است. آنها از ابتدا با هم دشمن هستند و یکدیگر را مسخره می‌کنند، اما بعد تصادف عجیبی که شکسپیر به شکلی مصنوعی اما استادانه در داستان خود ترتیب می‌دهد سبب می‌شود که آنها بر این دشمنی اولیه غلبه کنند. پس از این ماجرا، آن دو که حالا یک تن هستند می‌توانند به دوستان خود کمک کنند.

اروینگ سینگر استاد فلسفۀ دانشگاه ام‌آی‌تی در این کتاب با سیری مختصر در تاریخ اندیشه‌ها، به شکل‌گیری برداشت کنونی ما از مفهوم عشق و جنبه‌های گونه‌گون آن می‌پردازد.

در واقع این کتاب چکیده‌ای است که از چند جهت گزینشی است. گزینشی است چون قصد نویسنده از نگارش آن، پرداختن به دغدغه‌هایی در فلسفۀ عشق بوده که برای خودش ارجحیت داشته‌اند. در اینجا نیز مانند دیگر نوشته‌هایش دربارۀ این موضوع، فیلسوفانی که از آنها بحث شده، بازتابندۀ برداشتش از اهمیت آنها و همین‌طور دریافت فردی‌اش از دیدگاه‌هایشان است.

سینگر در مقدمه این کتاب کم‌حجم توضیح می‌دهد که این متن آگاهانه به صورت خودمانی‌تر و غیرتعلیمی‌تر از دیگر کتاب‌هایش نوشته شده و او خواسته است چشم‌اندازی کلی را عرضه کند که آن دسته از خوانندگانی که علایق فنی چندانی ندارند، بتوانند به سادگی محتوایی را که او سال‌ها در دیگر نوشته‌هایش به طور فنی ارائه داده است، هضم کنند و احتمالا از آن لذت ببرند.

نکته مهم دیگری که در خصوص این کتاب حائز اهمیت است، آن است که مطالب این کتاب در اصل از دل مصاحبه‌هایی بیرون آمده که یک تهیه‌کننده رادیویی با اروینگ سینگر داشته و از این نظر حال و هوای این اثر، حال و هوایی غیررسمی، بی‌تکلف، محاوره‌ای و خودمانی شده است. سینگر در این خصوص می‌گوید: «این شیوه غیرمدون در اغلب موارد امکان بیرون کشیدن اندیشه‌هایی را فراهم آورده است که پیش‌تر نمی‌توانستم به‌روشنی و صراحت بیان کنم».

فهرست مطالب کتاب:

* درآمد (به قلم الن سوبل)

* یادداشت نویسنده

* فلسفۀ عشق

آیا عشق رمانتیک مفهومی جدید است؟

افلاطون

فراتر از ایدئالیسم

مفاهیم استعلا و یکی‌شدن

عشق شهسوارانه و مفاهیم جانشین آن

انواع گوناگون عشق رمانتیک

این‌همانی عشق و اشتیاق

ارزش‌بخشی و ارزیابی در رابطه با دیدگاه فروید

شوپنهاور ونیچه

پیامدهای این دیدگاه برای ازدواج

دوگانه‌انگاری و دیدگاه فروید دربارۀ انحطاط اروتیک

دموکراسی در ارتباط با  رمانتیسم

اگزیستانسیالیسم

عشق به زندگی: چشم‌اندازی کثرت‌باورانه

هماهنگ‌سازی دیویی وسانتایانا

نقش خلاقیت

چشم‌اندازهای آیندۀ فلسفۀ عشق ....

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

کلیات اوحدی مراغه‌ای؛ دیوان، منطق العشاق، جام جم

کلیات اوحدی مراغه‌ای؛ دیوان، منطق العشاق، جام جم

رکن‌الدین اوحدی مراغه‌ای

کلیات اشعار اوحدی مراغی، شاعر بزرگ قرن هفتم و هشتم هجری، پیش از این چندبار به طبع رسیده که علمی‌ترین

تذکره مقالات الشعراء

تذکره مقالات الشعراء

قیام‌الدین حیرت اکبرآبادی

تذکره مقالات الشعراء نوشتۀ قیام‌الدین حیرت اکبرآبادی متولد 1143 قمری است.