۶۶۳
۱۳۳
شب بی‌پایان، روان‌کاوی و سینما: دو تاریخ موازی

شب بی‌پایان، روان‌کاوی و سینما: دو تاریخ موازی

پدیدآور: جمعی از نویسندگان به ویراستاری جانت برگستروم ناشر: شوندتاریخ چاپ: ۱۳۹۵مترجم: مهرداد پارسا و دیگرانمکان چاپ: تهرانتیراژ: ۷۰۰شابک: 0ـ8ـ95761ـ600ـ978 تعداد صفحات: ۲۵۰

خلاصه

این کتاب تأملی است در باب نسبت‌های نظری و تاریخی میان روان‌کاوی و سینما.

معرفی کتاب

برای دیدن بخشی از صفحات کتاب، لینک فایل پی دی اف (pdf) را ببینید.

 

این کتاب تأملی است در باب نسبت‌های نظری و تاریخی میان روان‌کاوی و سینما. هریک از مقالات اینکه بر تاریخ موازی این دو حوزه تمرکز می‌کنند، به ارزیابی شباهت‌ها و تفاوت‌های «سینمای مبتنی بر نماکاوی» و کردار روان‌کاوانه می‌پردازند و مخاطرات مقایسۀ سازوکار روان‌کاوی و سالن‌های تاریک سینما را نشان می‌دهند. در این میان، به رغم مخالفت‌هایی که فروید با سینما داشت، پرسش شب بی‌پایان این است که چگونه می‌توان میان «سوژه‌های خط‌خورده‌ی روان‌کاوی» و «چشمان تیغ خورده‌ی سینما» پیوندی برقرار کرد.

در این کتاب برخی همچون استفان هیث و ژیژک در مقالات خود به بررسی زمینه‌های نظری و تحلیلی روان‌کاوی و سینما پرداخته‌اند و برخی دیگر مانند پیتر وولن و آلن دومیجولا بر نسبت‌های تاریخی‌تر و به ویژه تلقی فروید از سینما تمرکز کرده‌اند. گرچه نظریه‌پردازان بسیاری در آثار گوناگون به تعامل میان این دو حوزه توجه داشته‌اند، این کتاب از حیث ارائۀ روایتی نظری/ تاریخی از این تعامل اثری درخور است و عجالتاً این امکان را فراهم می‌کند که فراتر از ترکیب سادۀ مفاهیم روان‌کاوانه و تکنیک‌های سینمایی این بار سینما را در نسبتی آغازین با روان‌کاوی در نظر آورده و تأثیرات متقابل میان آنها را ارزیابی کرده است.

کتاب با مقدمه‌ای مبسوط از ویراستار کتاب، جانت برگستروم درباره ماهیت نسبت سینما و روانکاوی آغاز می‌شود و با فصل دوم به قلم استفان هیث ادامه می‌یابد که دلایل روان‌کاوی و به‌ویژه فروید برای مخالفت با سینما را ترسیم کرده و می‌کوشد راه فراری از معضل تصویر کردن مفاهیم روان‌کاوانه ارایه دهد. در مقاله سوم، ماری آن دوآن با اشاره به دیدگاه‌های فروید در «دفترچه یادداشت جادویی» و عکس‌های لحظه‌ای اتین ژول ماری از سینمایی صحبت می‌کند که قصدش ثبت زمان است و این چیزی است که در خود کردار روانکاوانه فروید و عکس‌های ماری نیز مشهود است. مقاله مارک ورنه از مفهوم بت‌واره در تاریخ سینما صحبت می‌کند و اینکه آرشیوهای امروزی تجربه بصری را به تجربه‌ای سطحی بدل کرده‌اند که دیگر لذت کارکردن با صفحات کاغذی و فیلم‌های قدیمی را به همراه ندارد. در مقاله ژیژک تأثیرات فضای سایبری بر سوژه روان‌کاوانه از خلال مفهوم «حد فاصل» بررسی می‌شود و باز هم روایتی جذاب از تلفیق مفاهیم سینمایی، فلسفی و روان‌کاوانه ارایه می‌شود. در دو فصل پایانی کتاب نیز پیتر وولن و آلن دو میجولا هر یک به شیوه خود بر جنبه‌های تاریخی نسبت‌های روانکاوی، فروید و سینما تمرکز می‌کنند و زمینه‌های مناسبی را برای این پژوهش بدیع ارایه می‌دهند.

فهرست مطالب کتاب:

یادداشت ویراستار فارسی

مقدمه: دو خط موازی/ جانت برگستروم؛ ترجمۀ مهرداد پارسا

1. سینما و روان‌کاوی: دو تاریخ موازی/ استفان هیث؛ ترجمۀ مهرداد پارسا

2. زمانمندی، ثبت، خوانایی: فروید، ماری و سینما/ ماری آن دوآن؛ ترجمۀ رضا عرب

3. بت‌واره در نظریه و تاریخ سینما/ مارک ورنه؛ ترجمۀ میثم پارسا

4. فضای مجازی یا فروبستگی طاقت‌فرسای بودن/ اسلاوی ژیژک؛ ترجمۀ صالح نجفی

5. فروید چنان ماجراجو/ پیتر وولن؛ ترجمۀ قاسم مؤمنی

6. فروید و وضعیت روان‌کاوانه بر روی پرده/ آلن دومیجولا؛ ترجمۀ علیرضا خالقی

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

کلیات اوحدی مراغه‌ای؛ دیوان، منطق العشاق، جام جم

کلیات اوحدی مراغه‌ای؛ دیوان، منطق العشاق، جام جم

رکن‌الدین اوحدی مراغه‌ای

کلیات اشعار اوحدی مراغی، شاعر بزرگ قرن هفتم و هشتم هجری، پیش از این چندبار به طبع رسیده که علمی‌ترین

تذکره مقالات الشعراء

تذکره مقالات الشعراء

قیام‌الدین حیرت اکبرآبادی

تذکره مقالات الشعراء نوشتۀ قیام‌الدین حیرت اکبرآبادی متولد 1143 قمری است.