۶۷۱۴
۱۸۴۲
دایرة المعارف هنر (سه جلد)

دایرة المعارف هنر (سه جلد)

پدیدآور: رویین پاکباز ناشر: فرهنگ معاصرتاریخ چاپ: ۱۳۹۵مکان چاپ: تهرانتیراژ: ۳۰۰۰شابک: 3ـ089ـ105ـ600ـ978 تعداد صفحات: ۲۳۵۲+۹۳

خلاصه

ویراست جدید دایرة المعارف هنر از بخش اثلی (بدنه) و بخش‌های فرعی (پیوست) تشکیل یافته و هر بخش ترتیب الفبایی جداگانه دارد.

معرفی کتاب

برای دیدن بخشی از صفحات کتاب، لینک فایل پی دی اف (pdf) را ببینید.

 

ویراست جدید دایرة المعارف هنر از بخش اثلی (بدنه) و بخش‌های فرعی (پیوست) تشکیل یافته و هر بخش ترتیب الفبایی جداگانه دارد. مدخل‌های بدنه (از الف تا ی) در جلدهای یکم و دوم و پیوست‌ها در جلد سوم جای گرفته‌اند. گسترۀ این دایرة المعارف دربردارندۀ مقولات نقاشی، پیکره‌سازی، طراحی گرافیک، عکاسی، رسانه‌های نو، تصویرگری، چاپگری و طنزنگاری است. همچنین در جلدهای سه‌گانۀ آن اطلاعات سودمندی در زمینه‌های طراحی صنعتی، معماری، خوشنویسی، سفالگری و برخی هنرهای سنتی می‌توان یافت.

دو جلد بدنه مجموعاً 5637 مدخل، 1143 تصویر سیاه و سفید و 374 تصویر رنگی است. در مدخل‌ها اطلاعات برگزیده‌ای دربارۀ هنرمندان، هنری‌نویسان، نظریه‌پردازان، سبک‌ها، جنبش‌ها، گروه‌ها، رسانه‌ها، اسلوب‌ها و اصطلاحات هنری عرضه شده است. از منابع متعددی در تألیف دایرة المعارف استفاده شده که فهرستی از عمده‌ترین آنها در جلد اول آمده است.

اختصاص بیش از 700 مدخل به معرفی هنرمندان ایرانی معاصر از جمله ویژگی‌های بخش اصلی دایرة المعارف است. در انتخاب این گروه از هنرمندان فقط زمان شروع فعالیت آنان (پیش از سال 1377) مبنا قرار گرفته است و چه‌بسا در این انتخاب نام‌هایی از قلم افتاده باشد.

پیوست یکم جلد سوم عنوان «تاریخ‌شناسی» دارد و حاوی 110 مقالۀ مصور دربارۀ تاریخ تحولات هنر در جوامع مختلف جهان است. در این مجموعه به ویژه هنر امروز کشورهای اروپایی، آسیایی، آمریکای لاتین، شمال آفریقا و خاورمیانه بررسی شده است. در میان نوشتارهای مربوط به هنر ایران، مقالۀ «هنر امروز ایران» اختصاصاً به هنرمندان و گفتمان هنری پس از سال 1377 پرداخته است. تصویرهای سیاه و سفید مرتبط با متن (427 تصویر) و نیز در مواردی تصاویر رنگی ارجاع شده به جلدهای یکم و دوم دایرة المعارف، اطلاعات موجود در نوشتارهای این بخش را تکمیل می‌کنند.

پیوست دوم در جلد سوم تحت عنوان «مضمون‌شناسی» به موضوع‌ها و مواد تصویری معمول در آثار هنری جوامع مختلف اختصاص یافته و شامل 379 مدخل است. این موضوعات و مواد تصویری بسیار گوناگون و عمدتاً مشتملند بر شخصیت‌های مذهبی یا ادبی، خدایان و الهگان، جانوران، رویدادها، صحنه‌ها و نمادها. مراجعه‌کننده به این بخش از دایرة المعارف امکان می‌یابد اطلاعات مفیدی دربارۀ منشأ و مشخصات هر موضوع، تغییرات تاریخی احتمالی آن و هنرمندانی که آثاری بر این اساس پدید آورده‌اند کسب کند.

فهرست مطالب کتاب:

جلد یکم:

معرفی مؤلف و همکاران

پیش‌گفتار

منابع

راهنمای استفاده از دایرة المعارف هنر

مدخل‌های الف ـ س

جلد دوم:

مدخل‌های ش ـ ی

جلد سوم:

تاریخ‌شناسی

مضمون‌شناسی

نمایه (بر اساس الفبای لاتینی)

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

شادی گوهر شاهوار شاهنامه: بررسی روان‌شناسانۀ غم و شادی در شاهنامه فردوسی

شادی گوهر شاهوار شاهنامه: بررسی روان‌شناسانۀ غم و شادی در شاهنامه فردوسی

کامبیز فتحی لوشانی

نویسنده در این کتاب به بررسی غم و شادی در شاهنامه پرداخته و عوامل ایجاد و انعکاس آنها را در شاهنامه

ضد حالات (مجموعه طنز)

ضد حالات (مجموعه طنز)

سعید بیابانکی

این کتاب دربردارندۀ مجموعه‌ای از قطعات نثر نویسنده است كه در ژانر طنز نوشته شده است.

منابع مشابه

فصلنامه نقد کتاب کودک و نوجوان، سال سوم، تابستان 1395، شماره 10

فصلنامه نقد کتاب کودک و نوجوان، سال سوم، تابستان 1395، شماره 10

جمعی از نویسندگان به سردبیری سیدعلی کاشفی خوانساری

دهمین شماره فصلنامه نقد کتاب کودک و نوجوان به همراه ضمیمه ویژه ادبیات دینی منتشر شد.