۵۸۴
۲۲۴
درآمدی بر روش‌شناسی‌های هنر

درآمدی بر روش‌شناسی‌های هنر

پدیدآور: لاری اشنایدر ادمز ناشر: مینوی خردتاریخ چاپ: ۱۳۹۴مترجم: شهریار وقفی پور مکان چاپ: تهرانتیراژ: ۱۱۰۰شابک: 2ـ6ـ90760ـ600ـ978 تعداد صفحات: ۲۸۸

خلاصه

نویسنده در این کتاب بر آن بوده است تا برخی از روش‌شناسی‌های مألوف در قرائت تصاویر، مجسمه‌ها و معماری را با نیم‌نگاهی به غنی‌ترکردن پاسخ بیننده به آثار هنری، بررسی کند.

معرفی کتاب

برای دیدن بخشی از صفحات کتاب، لینک فایل پی دی اف (pdf) را ببینید.

 

تصویر ارزشی بیش از هزار کلمه دارد. انبوه کلمات هر اندازه که باشند، باز هم توان توضیح دقیق یک نگاره یا یک ابژه یا شیئ را ندارند؛ چه این ابژه یا شیئ یک تابلو یا تصویر باشد، چه یک مجسمه و چه اثری معماری. این بدان سبب استا که کلمات نوعی زبان را می‌سازند و نگاره‌ها نوعی دیگر را و همین است که نیاز به ترجمه را به وجود می‌آورد. وقتی جان راسکین ـ از بزرگ‌ترین منتقدان هنری قرن نوزدهم ـ تابلوهای نقاشی را توصیف می‌کند، از آمیزه‌ای منحصربه‌فرد از زبان و تصویر بهره می‌جوید و این راهبردی است که از خلق آنچه «معادل شاعرانۀ نقاشی» می‌نامند به دست آمده است.

از سدۀ نوزدهم که تاریخ هنر به عنوان رشته‌ای دانشگاهی تثبیت شد، آثار هنری به شیوه‌هایی هر دم متفاوت‌تر، تفسیر یا قرائت می‌شوند. رویکردهای متفاوت در تشریح و تفسیر هنر، سازندۀ به اصطلاح روش‌شناسی‌های تحلیل هنری است. از آنجا که هر اثر هنری بیان فرهنگ آن (زمان و مکان) و بیان سازندۀ آن (هنرمند) و همچنین مبتنی بر ظرف یا رسانۀ آن (آنچه از آن ساخته شده) است، هر تولید هنری منفرد بسیار پیچیده است. دقیقاً همین کثرت روش‌شناسی‌ها بازتاب هم‌گرایی بسیاری سطوح معنایی متعدد در نگارۀ واحد است و در حالی که بیش از همه با طبعشان جور است به آثار هنری بپردازند، باید بدانیم بنا به خود ماهیت نگاره، هیچ رویکرد یکه‌ای را نمی‌توان قطعی و حرف آخر به شمار آورد. عوامل متفاوت بسیاری در خلق یک نگاره سهیم‌اند. آثار هنری مانند رؤیاها به شکلی چندگانه تعین می‌یابند.پ

نویسنده در این کتاب بر آن بوده است تا برخی از روش‌شناسی‌های مألوف در قرائت تصاویر، مجسمه‌ها و معماری را با نیم‌نگاهی به غنی‌ترکردن پاسخ بیننده به آثار هنری، بررسی کند. در هر فصل تصاویری ـ عمدتاً از هنر غربی ـ آورده شده که در کتاب‌های درسی معتبر کالج‌ها و مدارس هنری آمریکا آمده است. فصل اول ملاحظاتی کلی در مورد ماهیت هنر ارائه می‌کند و فصل دوم و سوم با فرمالیسم و شمایل‌نگاری سروکار دارد. مارکسیسم و فمینیسم ـ فصل‌های چهار و پنج ـ روش‌هایی مبتنی بر بافت و زمینه‌اند که از رویکردهای صوری و شمایل‌نگارانه نشأت گرفته‌اند و با این وجود مخالف آن رویکردها هستند. فصل ششم مروری است کوتاه بر برخی از قواعد زندگی‌نامه‌ها و خودزندگی‌نامه‌های هنرمندان و قرائت‌هایی از آثار هنری در ارتباط با زندگی هنرمندان ارائه می‌دهد.فصل‌های هفتم و هشتم روش‌شناسی‌هایی نشانه‌شناختی را معرفی می‌کنند که در زبان‌شناسی، فلسفۀ زبان و نقد ادبی ریشه دارند؛ این روش‌ها ساختارگرایی، پساساختارگرایی و واسازی را دربر می‌گیرند. دو فصل نهم و دهم نشان می‌دهند که چگونه نظریات روان‌کاوانۀ مختلف را می‌توان در مورد جنبه‌هایی از نگاره‌ها به کار زد و همچنین اینکه نظریات مذکور چگونه با دیگر رویکردهای روش‌شناختی به هنر در تعامل هستند. فصل یازدهم به طور خلاصه به دو مثال از روان‌شناسی و زیباشناسی می‌پردازد.

فهرست مطالب کتاب:

پیش‌گفتار

فصل اول: هنر چیست؟

فصل دوم: فرمالیسم و سبک

فصل سوم: شمایل‌نگاری

فصل چهارم: رویکردهای مبتنی بر زمینه: یک: مارکسیسم

فصل پنجم: رویکردهای مبتنی بر زمینه: دو: فمینیسم

فصل ششم: زندگی‌نامه و خودزندگی‌نامه

فصل هفتم: نشانه‌شناسی یک: ساختارگرایی و پساساختارگرایی

فصل هشتم: نشانه‌شناسی دو: واسازی

فصل نهم: روان‌کاوی یک: فروید

فصل دهم: روان‌کاوی دو: وینی کات و لاکانپ

فصل یازدهم: زیباشناسی و روان‌کاوی: راجر فرای و رولان بارت

کتاب‌شناسی

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

شادی حق فراموش شده

شادی حق فراموش شده

محمدعلی دادخواه

این نوشته بر آن نیست که به واکاوی چندوچون افسردگی و دل‌مردگی مردمان امروز ایران بپردازد، بلکه پا در

دیدگاه‌ها درباره آثار دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن؛ دفتر سوم: درباره جامعه و فرهنگ

دیدگاه‌ها درباره آثار دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن؛ دفتر سوم: درباره جامعه و فرهنگ

جمعی از نویسندگان به کوشش حسین مسرت و پیام شمس‌الدینی

آنچه در این کتاب آمده، سومین دفتر از مجموعه دیدگاه‌ها درباره آثار دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن است.

منابع مشابه بیشتر ...

والتر بنیامین یا به سوی نقدی انقلابی

والتر بنیامین یا به سوی نقدی انقلابی

تری ایگلتون

ایگلتون در پیشگفتاری که حدوداً چهل سال پیش برای این کتاب نوشته است، از جمله به انگیزه‌ای خاص و کم و

زیباشناسی کانت: مفهوم‌ها و مسئله‌های اصلی

زیباشناسی کانت: مفهوم‌ها و مسئله‌های اصلی

کریستیان هلموت ونتسل

چنان‌که از عنوان این کتاب برمی‌آید، در آن به مسئله‌های بنیادی پرداخته شده و رنگ و بوی کتاب بیشتر فلس