۲۵۸۸
۰
تجلی خدا در آفاق و انفس

تجلی خدا در آفاق و انفس

پدیدآور: صلاح‌الدین سلجوقی ناشر: عرفانتاریخ چاپ: ۱۳۸۷ (چاپ سوم)مکان چاپ: تهرانتیراژ: ۳۰۰۰شابک: 8_2191_04_964_978تعداد صفحات: ۵۷۸

خلاصه

هدف از نگارش كتاب، ذكر براهين اثبات وجود خداوند است. از اين رو نگارنده از فكر و عقيدۀ هر خداپرستی كه در زمان‌ها، مكان‌ها و اديان مختلف بوده، استمداد نموده است.

معرفی کتاب

این کتاب را نمی‌توان به کتابی در علم کلام (علم عقاید) برشمرد یا آن را اثری در علم یا فلسفۀ «الهیات» دانست؛ زیرا این علوم دارای موضوعات متعدد و دربردارندۀ فصول متنوعی است که بر یک نظام علمی و فلسفی ترتیب شده است؛ ولی این کتاب محاضره‌ای است در اطراف یک موضوع که عبارت است از: اثبات وجود خداوند و آن هم با ادلۀ برهانی و خطابی و غالباً از طرف آن دانشمندان و نویسندگانی که موجه‌های مادیت و الحاد از سرزمین‌های ایشان جانب ما می‌وزد. دانستن كنه ذات خداوند يگانه، واجب‌الوجود، مقدس و منزه از ماده و ‌كاری ماورای دسترس عقل و بلكه همۀ مشاعر انسانی است؛ اما دانستن وجود خدا (يعنی اينكه خدا موجود است) چيزی است كه در دسترس همۀ مشاعر ما (شامل علم، حدس و حس و تمييز) نيز گذاشته شده است. حتی اگر انسان بخواهد بر حواس خود قفل زند، بدين‌ترتيب كه در خانه‌ای تاريک خود را محبوس نمايد، باز هم تجلی حق از دريچۀ روشن دل چهره‌نمايی می‌كند. از جمله تجلياتی كه خداوند در آفاق و انفس وارد می‌سازد، عبارت است از: تجلی خداوند در نيروهای طبيعی و شعوری انسان، در اشياء و قانون و ماورای قانون، در طبقات الارض، در كوچک‌ترين حيوانات ميكروسكوپی، در عالم كيميا، در محيط آب، در انسان، در عقل و استدلال و... . هدف از نگارش كتاب، ذكر براهين اثبات وجود خداوند است. از اين‌رو نگارنده از فكر و عقيدۀ هر خداپرستی كه در زمان‌ها، مكان‌ها و اديان مختلف بوده، استمداد نموده است.

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

کفالایا (نسخۀ موزۀ برلین)

کفالایا (نسخۀ موزۀ برلین)

مترجم هانس یاکوب پولوتسکی، آلکساندر بولیگ

مانی نقش بسزایی را در انتقال سنت فلسفی و دینی عصر خویش ایفا کرد. او به سبب نشو و نما در محیط بین‌الن

سفرنامه تبریز

سفرنامه تبریز

میرزا سلیمان خان مهندس

نویسنده این رساله «سلیمان خان مهندس» فرزند «حکیم داود» است.

منابع مشابه بیشتر ...

تنزیه و تشبیه در مکتب ودانته و مکتب ابن عربی (به همراه بررسی پیشینۀ بحث در اسلام و دین ودایی)

تنزیه و تشبیه در مکتب ودانته و مکتب ابن عربی (به همراه بررسی پیشینۀ بحث در اسلام و دین ودایی)

محمدجواد شمس

تنزیه و تشبیه از مهم‌ترین و پیچیده‌ترین موضوعات دینی، کلامی و عرفانی است که با مباحث وجودشناسی و معر

 حق الیقین فی معرفة رب العالمین

حق الیقین فی معرفة رب العالمین

شیخ محمود شبستری

این کتاب از آثار مسلّم شیخ محمود شبستری است که در تمامی مآخذی که ذکری از شیخ است، در کنار نام کتاب گ