۱۸۷۸
۰
استانبول خاطرات و شهر

استانبول خاطرات و شهر

پدیدآور: اورحان پاموک ناشر: نیلوفرتاریخ چاپ: ۱۳۹۲ (چاپ دوم)مترجم: شهلا طهماسبیمکان چاپ: تهرانتیراژ: ۱۱۰۰شابک: 4_470_448_964_978

خلاصه

نویسنده در این کتاب ابتدا از شرح خاطرات خود آغاز کرده و در خلال آن از استانبول سخن گفته است.

معرفی کتاب

فرید اورحان پاموک در سال 1952 میلادی در خانواده‌ای پرجمعیت نظیر آنچه در رمان‌های "جودت‌بیگ و پسرانش" و "کتاب سیاه" شرح داده، به دنیا آمده است. همان‌طور که در استانبول، زندگینامۀ خودنوشت می‌گوید تا 22 سالگی در رؤیای نقاش‌شدن بود. در این زمان پس از سه سال تحصیل در رشتۀ معماری به این نتیجه رسید که نقاش یا معمار نخواهد شد و درس را نیمه‌کاره رها کرد و در دانشگاه استانبول روزنامه‌نگاری خواند. در 23 سالگی تصمیم گرفت نویسنده شود، پس همه چیز را کنار گذاشت و به کنج خانۀ خود پناه برد و دست به کار نوشتن شد. نخستین رمان او "جودت‌بیگ و پسرانش" در سال 1982 منتشر و برندۀ جایزه‌های اورحان کمال و ملیت شد. سال بعد رمان "خانۀ خاموش" را منتشر کرد که ترجمۀ فرانسوی آن در سال 1991 جایزۀ کشف اروپایی را به دست آورد. رمان "قلعه سفید" در سال 1985 منتشر و پس از ترجمه به زبان انگلیسی و بسیاری زبان‌های دیگر از جمله زبان فارسی، برای او شهرت جهانی فراهم آورد. در فاصلۀ سال‌های 1985 تا 1988 به عنوان "دانشمند مهمان" در دانشگاه کلمبیا در نیویورک تدریس کرد. در 1990 "کتاب سیاه" را که در آن کوچه و خیابان‌های استانبول، کمیا، بافت شهری و گذشتۀ استانبول را از زبان وکیلی که در جستجوی "زن غیبگو" است شرح داده، نشر داد. ترجمۀ فرانسوی این اثر، برندۀ جایزۀ فرهنگ فرانسه شد و بر دامنۀ شهرت پاموک در خارج از ترکیه افزود. در سال 1991 از یک اپیزود کتاب سیاه، فیلمنامه‌ای نوشت که از آن فیلم "چهرۀ پنهان" ساخته شد. رمان "زندگی نو" پرخواننده‌ترین اثر او در سال 1991 و "نام من سرخ است" در 1998 منتشر شد و جایزۀ بهترین کتاب خارجی در فرانسه در سال 2002، جایزۀ ایتالیا و در سال 2003 جایزۀ بین‌المللی ایمپک دوبلین را برد.

در 1990 با نوشتن مقاله‌هایی دربارۀ حقوق بشر و آزادی اندیشه، در برابر حکومت ترکیه موضع مخالفت گرفت. در 1999 گزیدۀ جامعی از مقالات متونع ادبی و فرهنگی خود را که در نشریات و روزنامه‌های داخل و خارج چاپ کرده بود، با عنوان "رنگ‌های دیگر" و در 2002 رمان "برف" را که اولین و آخرین رمان سیاسی خود می‌داند، منتشر کرد. این رمان در سال 2005 جایزۀ مدیسی برای کتاب خارجی را در فرانسه برد و همان سال نشریۀ پروسپکت او را به عنوان یکی از صد روشنفکر جهان معرفی کرد و اتحادیۀ ناشران آلمان جایزۀ صلح را به مجموعه آثار او داد. در سال 2006 مجلۀ تایمز او را در فهرست صد شخصیت تأثیرگذار جهان چاپ کرد و همان سال به دریافت جایزۀ نوبل در ادبیات نائل شد.

اورحان پاموک عضو افتخاری فرهنگستان هنرها و ادب آمریکایی و اتحادیۀ نویسندگان جمهوری آذربایجان است و آثارش به حدود 46 زبان ترجمه شده‌اند.

جملاتی دربارۀ این کتاب:«مجذوب‌کننده .... مشعشع.... پاموک، همچون لاورِنس دارِل که با اسکندریه و جیمز جویس که با دوبلین شناخته شده‌اند، با استانبول شناخته خواهد شد». سن خوزه مرکوری نیوز

«استانبول مجموعه‌ای است هماهنگ از خود زندگینامه‌نویسی، سفرنامه‌نویسی، جامعه‌شناسی و نقد و تحلیل ... و هم قدرِ چهرۀ مرد هنرمند در جوانی جویس، خاطره انگیز». میامی هِرالد

«پاموک با طراحی درخشان [موضوعات] کتاب ... خلاقیت هنری غنی خود را نشان داده است؛ این مرثیۀ خاموش، عبرت‌آموز و مسحور‌کننده، خطاب به کودکیِ رستگار شده و خطاب به استانبول، جهان را در برابر او به کرنش می‌آورد». اُبزِروِر (لندن)

«شاهکاری سه‌وجهی: تشریح جسم و جان شهر؛ گزارشی پرصلابت از سیاست‌بازی‌های خانوادگی؛ جنگ و دیپلماسی و کندوکاوی در پیشروی‌های کورمال کورمال نویسنده در جوانی در جهت علاقه و استعداد ذاتی‌اش». گاردیَن (لندن)

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

فصلنامه نقد کتاب کودک و نوجوان، سال سوم، تابستان 1395، شماره 10

فصلنامه نقد کتاب کودک و نوجوان، سال سوم، تابستان 1395، شماره 10

جمعی از نویسندگان به سردبیری سیدعلی کاشفی خوانساری

دهمین شماره فصلنامه نقد کتاب کودک و نوجوان به همراه ضمیمه ویژه ادبیات دینی منتشر شد.

الفبای درد؛ بررسی و تحلیل مفهوم درد و رنج در شعر معاصر ایران

الفبای درد؛ بررسی و تحلیل مفهوم درد و رنج در شعر معاصر ایران

مصطفی گرجی

یکی از مفاهیم و واژه‌های چالش‌برانگیز و در عین حال پربسامد در قاموس فلاسفه و علمای ادیان و مذاهب و ت

منابع مشابه بیشتر ...

ای جماعت اویانین: گزیدۀ اشعار و شرح حیات و افکار محمد عاکف‌ارسوی

ای جماعت اویانین: گزیدۀ اشعار و شرح حیات و افکار محمد عاکف‌ارسوی

به اهتمام مسعود صدرمحمدی

محمد عاکف‌ارسوی نمادی از غیرت اسلامی و حمیت ملی در راستای تحقق آرمان‌های والای انسانی ـ اسلامی است.

صد سال شعر معاصر ترکیه

صد سال شعر معاصر ترکیه

مهدی رضایی، آمنه محمدی

این کتاب در واقع چکیده‌ای از شعر معاصر ترکی است. هدف اصلی از گردآوری این اثر، آشناکردن ایرانی‌ها با