۱۹۶۸
۰
الرسالة القشیریة

الرسالة القشیریة

پدیدآور: ابوالقاسم عبدالکریم ابن هوازن قشیری مصحح: سید علی اصغر میر باقری و زهره نجفیناشر: سخنتاریخ چاپ: ۱۳۹۲مکان چاپ: تهرانتیراژ: ۱۱۰۰شابک: 3_639_372_964_978

خلاصه

الرسالة القشیریة یکی از قدیمی‌ترین متون تعلیمی عرفان اسلامی است. حکایات و اقوال این کتاب مرجع بسیاری از متون اصلی عرفانی دوره‌های بعد به شمار می‌رود؛ همچنین این کتاب منبع باارزشی در تبیین اعتقادات متصوفه در سنت اول عرفانی است و می‌تواند بسیاری از دید‌گاه‌های عرفا را روشن کند.

معرفی کتاب

این کتاب بنا به گفتۀ نویسنده، خطاب به صوفیان روزگار خودش بوده است؛ به همین سبب نویسنده کوشیده مباحث کتاب را به شیوه‌ای ساده و روان بیان کند. این کتاب یک مقدمه، دو فصل و 55 باب دارد. در مقدمه نویسنده از صوفیان زمان خود انتقاد می‌کند و یادآور می‌شود آنچه در این روزگار تصوف می‌خوانند، تنها ظاهر و نامی از تصوف است.

نویسنده در فصل اول دربارۀ توحید سخن می‌گوید و در این فصل از منظر تصوف و عرفان اسلامی به بیان اهمیت، تعریف، آثار و نتایج توحید می‌پردازد و شمار زیادی از اقوال مشایخ طریقت دربارۀ توحید را نقل می‌کند.

فصل دوم رساله‌ای کوتاه است که نویسنده در این مبحث توحید را ادامه می‌دهد و به طور خلاصه به اسماء و صفات خداوند اشاره می‌کند.

باب دوم رساله دربردارندۀ شرح حال 81 نفر از مشایخ طریقت است. قشیری این باب را از ترجمۀ احوال ابراهیم ادهم آغاز می‌کند و با معرفی ابوعبدالله رودباری پایان می‌برد. قشیری هدف از آوردن این باب را چنین بیان می‌کند که وی با شرح و بیان سیرۀ گروهی از طبقات اول اهل طریقت می‌خواهد اصول و آداب و تعالیم حقیقی آنها را آشکار کند.

باب سوم در تفسیر الفاظ است. در این باب قشیری بنا به گفتۀ خودش اصطلاحاتی را برگزیده که مخصوص این گروه است و از آن معانی خاصی را اراده می‌کنند که دیگران از آن اطلاع ندارند.

 بخش پایانی و اصلی کتاب را 55 باب تشکیل می‌دهد که از نظر قشیری در تعالیم اهل طریقت اهمیت زیادی دارند. به نظر می‌رسد وی هر یک از این باب‌ها را مهم‌تر و تأثیرگذارتر از اصطلاحاتی دانسته که در فصل سوم کتاب بیان کرده است. در میان این باب‌ها، باب 52 با عنوان اثبات کرامات اولیا، ساختاری متفاوت از باب‌های دیگر دارد. این باب که بسیار طولانی‌تر از دیگر ابواب است، برخلاف دیگر ابواب با ذکر آیه یا حدیث آغاز نمی‌شود. وقایع و حکایاتی که در این باب نقل می‌شود مانند سایر حکایات عرفانی خارق عادت است که در بسیاری از متون دیگر بعد از الرساله نیز آورده شده است.

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

سکوت کهن آینه‌ها: زندگی و شعر عالمتاج قائم‌‌مقامی (ژاله)

سکوت کهن آینه‌ها: زندگی و شعر عالمتاج قائم‌‌مقامی (ژاله)

زهرا طاهری

این کتاب نگاهی است به شعر و زندگی عالمتاج قائم‌‌مقامی، شاعری که بنای ذهن و زبان زنانه را در ادب فارس

مادیان هزار دادستان؛ آوانویسی، برگردان فارسی، یادداشت‌ها و واژه‌نامه (بخش دوم از رونوشت مودی)

مادیان هزار دادستان؛ آوانویسی، برگردان فارسی، یادداشت‌ها و واژه‌نامه (بخش دوم از رونوشت مودی)

نادیا حاجی‌پور

مادیان هزار دادستان یا کتاب هزار داوری، رساله‌ای دربارۀ حقوق دورۀ ساسانی است. این مجموعه در پایان دو

منابع مشابه بیشتر ...

بهارستان

بهارستان

نورالدین عبدالرحمان جامی

بهارستان یا روضة الاخیار و تحفة الابرار، کتابی در حکایات و اندرزهای اخلاقی به نثر ساده و مسجع آمیخته

از دریا به رود: کندوکاوی در منابع اثرگذار بر سنایی در حدیقة الحقیقة و شریعة الطریقة

از دریا به رود: کندوکاوی در منابع اثرگذار بر سنایی در حدیقة الحقیقة و شریعة الطریقة

منیژه فرضی شوب

مثنوی «حدیقة الحقیقة و شریعة الطریقة» حاصل رویکرد شاعر به درون‌مایه‌های عرفانی و گاه تعلیمی و دینی ا

دیگر آثار نویسنده

شرح جامع بر رساله قشیریه

شرح جامع بر رساله قشیریه

ابوالقاسم عبدالکریم ابن هوازن قشیری

رساله قشیریه اثر استاد عبدالکریم بن هوازن قشیری، یکی از مهم‌ترین کتب عرفان و تصوف در قرن 5 هجری است.