۱۵۱۴
۰
لطایف الأذکار للحضّار والسّفار فی المناسک و الآداب

لطایف الأذکار للحضّار والسّفار فی المناسک و الآداب

پدیدآور: محمد ابن عمر ابن مازه مصحح: رسول جعفریانناشر: علمتاریخ چاپ: ۱۳۹۲مکان چاپ: تهرانتیراژ: ۱۱۰۰شابک: 2_577_224_964_978

خلاصه

این اثر از سویی راهنمای حج و از سوی دیگر گزارشی از شهرهای بزرگ شرق اسلامی از بخارا تا بغداد و سپس شرحی از مکه و مدینه است.

معرفی کتاب

این کتاب نوعی ذکرگویی برای کسانی است که در شهرها حاضر هستند و برای مسافران؛ با این حال توجه داریم که کتاب برای حجاج نوشته شده و بیش از اینکه برای حضار باشد، برای مسافران است.

ارزش محتوای این کتاب در حوزه‌های مختلف قابل ارزیابی است؛ کسانی با جنبه‌های تاریخی و جغرافیایی آن سروکار دارند و برخی اطلاعات رجالی و تراجم‌نگارانه آن را سودمند می‌دانند که در کنار آن آگاهی‌های دینی به ویژه دربارۀ مناسک حج تأمل‌شدنی است.

در حوزۀ شناخت بخارا و مرو و تاحدودی نیشابور و بقیۀ شهرهای طول مسیر، این کتاب اثری سودمند و نفیس است. یکی دیگر از نکات ارزشمند این کتاب نقل‌هایی است که از دو کتاب تاریخی محلی برای بخارا و مرو دارد؛ نخست کتاب «بخارای غنجار» است که چند مورد از آن نقل شده و دیگری «تاریخ مرو عبدالغافر المعی» است.

مؤلف با وجود اینکه عالم برجستۀ سنی حنفی است، با این حال به دلیل اشتراک در اسلامیات و نیز برخی از باورهای مشترک مانند تأکید بر اهل بیت(ع) می‌توان گفت شیعیات نیز در این کتاب داشته است؛ اول: دربارۀ مقام رأس الحسین در مرو و اهمیتی که این مسئله برای شیعه دارد، اطلاعات منحصر به فردی در این رساله است که بسیار جالب است. دوم: نویسنده ضمن سخن‌گفتن از بغداد، از کاظمین یاد کرده و از قبر امام موسی کاظم(ع) و نواده‌اش حضرت جواد(ع) سخن گفته و ستایش کرده‌اند. سوم: پس از بغداد به سراغ کوفه رفته و در آنجا نیز به برخی از علایق شیعه پرداخته است؛ اما مهم‌تر از همۀ اینها اشاره به مزار امام حسین(ع) است که با تعابیری چون «سید شباب اهل الجنة ...» یاد کرده است.

یکی از شاهکارهای نویسنده دربارۀ شیعیات، زیارت‌نامه‌ای است که او برای امامان بقیع دارد که تقریبا تمام تعابیر در این زیارتنامه به طور کامل رنگ شیعی دارد.

چهار بخش این کتاب بدین ترتیب است: در بیان مذهب سنت و جماعت، کیفیت طهارت و صلوات و ...، در بیان وقت و آداب و فواید زیارت و اسامی گذشتگان از ائمه و زهاد، شرح آداب و مناسک حج و زیارات مزارات مکه و مدینه.

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

شرق‌شناسی هالیوود؛ تحلیل روایت پسااستعماری مسلمانان در دنیای هالیوود

شرق‌شناسی هالیوود؛ تحلیل روایت پسااستعماری مسلمانان در دنیای هالیوود

مجید سلیمانی ساسانی

نویسنده در این کتاب به دنبال پاسخ به این پرسش است که بازنمایی ملل شرق، خصوصاً اسلام و مسلمانان در سی

فصلنامۀ تخصصی زبان و ادبیات فارسی بهین‌نامه، بهار 1398، شمارۀ سوم

فصلنامۀ تخصصی زبان و ادبیات فارسی بهین‌نامه، بهار 1398، شمارۀ سوم

جمعی از نویسندگان به صاحب‌امتیازی و مدیرمسئولی فرح نیازکار

سومین شماره از فصلنامۀ تخخصی زبان و ادبیات فارسی «بهین‌نامه» با ویژه‌نامۀ محمد بهمن‌بیگی منتشر شده ا

منابع مشابه بیشتر ...

سفرنامه همسر عمادالملک به مکه

سفرنامه همسر عمادالملک به مکه

به کوشش زهرا موسیوند، نادر پروانه

این کتاب «روزنامه‌چه سفر خیریت اثر سرکار نوابه علیه عالیه حاجیه شاهزاده خانم» به مکه مکرمه است. این

پنج سفرنامه یا سفر به اقلیم عشق

پنج سفرنامه یا سفر به اقلیم عشق

به کوشش سیدخلیل طاوسی

این کتاب دربردارندۀ پنج سفرنامه از رجال نه چندان سرشناس در اواخر دوره قاجار و پهلوی اول می‌باشد که م