۲۳۸۱
۰
رازِ راز: تفسیر دکتر دینانی از «گلشن راز»

رازِ راز: تفسیر دکتر دینانی از «گلشن راز»

پدیدآور: کریم فیضی ناشر: اطلاعاتتاریخ چاپ: ۱۳۹۲مکان چاپ: تهرانتیراژ: ۱۰۵۰شابک: 8_916_423_964_978

خلاصه

این کتاب اثری است دربارۀ «گلشن راز» اثر جاودانۀ شیخ محمود شبستری، عارف پیشرو و پیشتاز فرهنگ اصیل ایران‌زمین در قرن‌های گذشته.

معرفی کتاب

این کتاب اثری است دربارۀ «گلشن راز» اثر جاودانۀ شیخ محمود شبستری، عارف پیشرو و پیشتاز فرهنگ اصیل ایران‌زمین در قرن‌های گذشته که در گفتگو با دکتر دینانی به شرح و تفسیر آن پرداخته شده است.

شبستری آثار بسیاری از خود به جای گذاشته است؛ ولی در میان آثار این عارف روشن‌ضمیر، مجموعۀ «گلشن راز» رنگ و بوی دیگری دارد و از جهت ژرفا و ظرافت و گستردگی معانی از همۀ آثار دیگر او به مراتب برتر و بالاتر است. این منظومه در واقع پاسخ به یک سلسله پرسش‌های عرفانی است که از سوی میرحسینی هروی مطرح شده که طبعا به منظور پاسخ مناسب انجام گرفته است. ژرفای منظومه «گلشن راز» و عمق بی‌کران معانی آن از جهتی مدیون ژرفا و عمق پرسش‌های حسینی هروی است.

منظومه «گلشن راز» اثری عرفانی است که سرشار از اندیشه‌های بلند و تفکر متعالی بوده و هر اندیشمند اهل تأمل را به نوعی از تحسین و اعجاب درمی آورد. در مجموع این اثر حتی یک سخن نامعقول و غیرمنطقی دیده نمی‌شود و همۀ آنچه در این اثر آمده در اوج اندیشه و تفکر جای دارد و در واقه یک دوره از حکمت و الهیات به شمار می‌آید.

کسانی که با عالم شعر آشنایی دارند، به روشنی می‌دانند که هویت شعر بر اساس تخیل استوار گشته و هر اندازه یک شاعر از قدرت تخیل بیشتری برخوردار باشد، شعر او نیرومندتر و زیباتر شناخته می‌شود. منظومۀ «گلشن راز» نوعی شعر بوده و از زیبایی لفظ و بیان برخوردار است؛ ولی این منظومه گونه‌ای از شعر است که بیش از آنکه از تخیل سرچشمه گیرد، بر اساس عقل و حکمت استوار شده است.

ویژگی این منظومه در این است که با وجود صفحات کم؛ ولی بزرگ‌ترین و عمیق‌ترین مسائل عرفانی در آن مطرح شده است و کمتر مطلبی را می‌توان در کتاب کبیر و پرحجم «فتوحات مکیه» یا حتی «فصوص» پیدا کرد که خلاصۀ همان مطلب در این منظومه نیامده باشد.

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

دستور زبان اوستایی

دستور زبان اوستایی

محمدتقی راشد محصل

زبان اوستایی که یکی از دو شاخه زبان‌های «هند و ایرانی» منشعب از خانوادۀ زبانی «هندواروپایی» است، از

سرآغاز شعر نو کردی و تحول فرم‌های آن

سرآغاز شعر نو کردی و تحول فرم‌های آن

انور معرفت

در این کتاب به موضوع تاریخ تحول شعر نو کوردی پرداخته شده و تلاش شده تا با استناد به کتب و مجلات منتش

دیگر آثار نویسنده بیشتر ...

فلسفه و زندگی؛ گفتگو با استاد دکتر غلامحسین دینانی

فلسفه و زندگی؛ گفتگو با استاد دکتر غلامحسین دینانی

کریم فیضی

این کتاب صرفاً کوششی برای راه‌یافتن به منظومۀ درونی یک فیلسوف معاصر نیست، بلکه سفر به باطن اعماق یکی

هوشنگ دوم: گفتگو با هوشنگ کرمانی (ویراست دوم)

هوشنگ دوم: گفتگو با هوشنگ کرمانی (ویراست دوم)

کریم فیضی

هوشنگ مرادی کرمانی نويسنده‌ای ایرانی است كه بيشترين تعداد آثار ترجمه شده به زبان‌های خارجی را در كار