PDF
بازدید 28 بار
سه شنبه 06 تیر ماه 1396

نام شما:

 

ایمیل:

ایمیل ها را با (,) از هم جدا کنید

 

ارسال یک پیام شخصی:

ماهنامۀ فرهنگی و اجتماعی «اوحدی»، سال اول، بهمن و اسفند 1395، شماره 2 و 3
ماهنامۀ فرهنگی و اجتماعی «اوحدی»، سال اول، بهمن و اسفند 1395، شماره 2 و 3
نویسنده: جمعی از نویسندگان به صاحب‌امتیازی و مدیرمسئولی طغرل طهماسبی
تاریخ چاپ: 1396
مکان چاپ: مراغه
تعداد صفحات: 210
خلاصه: شمارۀ دوم و سوم از ماهنامۀ فرهنگی و اجتماعی «اوحدی» با یادنامه‌ای برای استاد عباس زریاب خویی منتشر شده است.
ماهنامۀ فرهنگی و اجتماعی «اوحدی»، سال اول، بهمن و اسفند 1395، شماره 2 و 3
کتاب
ماهنامۀ فرهنگی و اجتماعی «اوحدی»، سال اول، بهمن و اسفند 1395، شماره 2 و 3
نویسنده: جمعی از نویسندگان به صاحب‌امتیازی و مدیرمسئولی طغرل طهماسبی
تاریخ چاپ: 1396
مکان چاپ: مراغه
تعداد صفحات: 210
خلاصه: شمارۀ دوم و سوم از ماهنامۀ فرهنگی و اجتماعی «اوحدی» با یادنامه‌ای برای استاد عباس زریاب خویی منتشر شده است.

برای دیدن بخشی از صفحات کتاب، لینک فایل پی دی اف (pdf) را ببینید.

 

شمارۀ دوم و سوم از ماهنامۀ فرهنگی و اجتماعی «اوحدی» با یادنامه‌ای برای استاد عباس زریاب خویی منتشر شده است.

در یادنامۀ استاد عباس زریاب خویی، ابتدا زندگی‌نامۀ خودنوشت این استاد فقید آمده است. عباس زریاب خویی (22 تیر [20 مرداد] 1298 ش ـ 14 بهمن 1373 ش) استاد، پژوهشگر، مترجم، مصحح و منتقد بزرگ ایرانی که در زمینه‌های گوناگون علوم انسانی از جمله تاریخ، فلسفه، ادبیات فارسی و کلام تألیفات و ترجمه‌های عالمانه‌ای از او به یادگار مانده است. مهم‌ترین منبع دربارۀ زندگانی او جستاری است به قلم خود با عنوان «زندگانی من» که در آن فرازونشیب‌های زندگی خود را به‌ویژه در دوران کودکی، نوجوانی و جوانی در زادگاهش خوی و حوزۀ علمیۀ قم شرح داده شده است. این جستار در این شماره آورده شده است.

بعد از آن زندگی و آثار ایشان توسط ابوالفضل خطیبی تبیین شده است. این نوشتار در واقع متن کامل مدخل «زریاب خویی» است که در جلد سوم «دانشنامۀ زبان و ادب فارسی» نگاشته شده است.

در پایان این یادنامه نیز نوشته‌ای از زریاب خویی با عنوان «مدارس مذهبی در ایران شیعه» ترجمه شده است.

بخش «تاریخ و میراث فرهنگی» این شماره سه نوشتار را به خود اختصاص داده است. در اولین نوشتار دربارۀ ایران و شاهنامه مباحثی مطرح شده است. در بخشی از این نوشتار آمده است: «ایران در نظر فردوسی کمابیش همان مفهومی را داشته که نصر بن احمد سامانی و محمود و مسعود غزنوی و شاهان طبرستان و شروانشاهان و نظامی و خاقانی و شاهان صفوی و بالاخره مردم عصر قاجار می‌فهمیدند و امروزه نیز ما می‌فهمیم. واقعاً همین یک بیت چه در روزگار اژدهاک تازی و چه در زمان حملۀ اسکندر و چه در جنگ‌های اساطیری ایران و توران و چه در جنگ قادسی خوانده بشود، چه مفهومی جز ایران در برابر توران و یونان و تازیان می‌تواند داشته باشد:

دریغ است ایران که ویران شود                                 کنام شیران و پلنگان شود».

دومین نوشتار این بخش دربارۀ آیین باستانی و کهن «نوروز» است. این جشن، تنها جشنی است که هنوز با شکوه و جلال تمام از کاخ‌های خسروان تا کوخ‌های گدایان همه‌جا به یک روش قدم می‌گذارد و همه را به یک منوال شادمان و خرم می‌گرداند. در این نوشتار دربارۀ آغاز اولیۀ این جشن و آداب و رسوم مختلف آن در ادوار مختلف مطالبی نگاشته شده است.

دکتر یاکوب ادوارد پولاک پزشک و جهانگرد اتریشی بود که بیش از ده سال در دورۀ قاجاریه در ایران زندگی کرد و به آموزش پزشکی و جراحی پرداخت و مدتی نیز پزشک مخصوص ناصرالدین شاه بود. کتاب «ایران و ایرانیان» او نتیجۀ سال‌ها سیاحت و اقامت او در ایران است. روایت او در این کتاب دربارۀ چندوچون جشن نوروز در ایران روزگار قاجار، سومین نوشتار این بخش را به خود اختصاص داده است.

نه نوشتار، یادداشت، داستان کوتاه و شعر در بخش ادبیات این شماره آمده است. در اولین مقالۀ این بخش دربارۀ تأثیرگرفتن و تأثیرپذیری اوحدی مراغه‌ای در شعر سخن گفته شده است. به باور نویسنده «اوحدی نخستین غزل‌سرای مشهور قرن هشتم است که از یک‌سو از غزل‌های سعدی پیروی می‌کند و از سوی دیگر خود مبتکر شیوۀ تازه‌ای است که پس از او خواجوی کرمانی ادامه‌دهندۀ راه این شیوه است و سرانجام به وجود حافظ به کمال می‌رسد. شباهت اشعار حافظ به غزل‌های اوحدی تا آنجاست که بعضی از غزل‌های اوحدی به بعضی نسخ حافظ راه یافته است و این نمایانگر تأثیر عمیق اشعار اوحدی بر خواجۀ شیراز است؛ همان تأثیری که فریدالدین عطار بر مولانا داشت یا انوری بر سعدی».  

کتابی با نام «تحفة الملوک» منتشر شده است که به باور مصحح آن، این کتاب از آثار منثور اوحدی مراغه‌ای است. نشر این متن منثور به باور خوانندگان رویدادی مهم و بزرگ بود که می‌توانست به شناخت بهتر و بیشتر این شاعر توانا و گفتمان ادبی آن برهه از تاریخ منجر شود. در دومین نوشتۀ این بخش نویسنده باور دارد تعلق این کتاب به اوحدی مراغه‌ای با دلایلی که مصحح کتاب آورده است، چنین تعلقی را مسجل نمی‌کند و در ادامه دلایل خود را بازگو کرده است.

آرکائیسم یا باستان‌گرایی یکی از ویژگی‌های زبانی و سبکی اخوان ثالث محسوب می‌شود. این ویژگی از آشنایی و توغل او در ادبیات و شعر کلاسیک فارسی و نوعی سرخوردگی از روزگار و جامعۀ معاصر و پناه‌بردن به گذشته‌های دور باستانی و اساطیری ناشی شده است. سومین نوشتار این بخش «آرکائیسم در شعر اخوان ثالث» را بررسی و تبیین کرده است.

در نوشتار چهارم این بخش نویسنده داستان «افشین و بودلف» از تاریخ بیهقی را از منظر ادبیات نمایشی تحلیل کرده است. در مقدمۀ این نوشتار آمده است: «برای بررسی هر داستانی در قالب طرحی نمایشی باید ابتدا تمام جزئیات و ساختار داستان را بررسی کرد و نقاط عطف و گره‌زنی و گره‌گشایی و نتیجۀ آن را بازشناخت و سپس آن را در قالب یک طرح نمایشی مطرح کرد. داستان افشین و بودلف از تاریخ بیهقی به‌گونه‌ای است که همۀ اجزای آن را می‌توان در قالب یک طرح نمایشی مورد بررسی قرار داد و بر اساس تئوری ارائه‌شده آن را به صورت نمایشنامه روی صحنه اجرا نمود».

داستان کوتاه «دلم می‌خواهد پروانه باشم» و اشعاری از شاعرنی چون فریدون مشیری، نارا شینده (چین)، ولادیمیر مایاکوفسکی (روسیه)، محمدعلی بهمنی و .... و همچنین معرفی تازه‌های کتاب در حوزۀ ادبیات از دیگر نوشتارهای این بخش هستند.

جامعه و فرهنگ، گفتگو، رویدادهای فرهنگی و هنری و شعله‌های مانا دربارۀ آثار اکبر نیکخوی خوشنویس، دیگر بخش‌های این شماره از نشریۀ «اوحدی» را شکل می‌دهند.

فهرست مطالب این شماره:

سخن سردبیر

* یادنامۀ استاد عباس زریاب خویی:

زندگانی من/ عباس زریاب خویی

زریاب باران‌کردار/ ابوالفضل خطیبی

دکتر زریاب، گوهری از خطۀ آذربایجان/ کیوان ساکت

مدارس مذهبی در ایرانِ شیعه/ عباس زریاب خویی

* جامعه و فرهنگ:

تاریخچه و مبانی موسیقی در ایران/ هنری جرج فارمر

شناخت کنترل‌کنندگان: آنان که می‌خواهند شما را مطیع و نابود کنند

بازرس‌های وظیفه‌شناس (طنز)/ ابوالقاسم حالت

* تاریخ و میراث فرهنگی:

شاهنامه و ایران/ دکتر منوچهر مرتضوی

جشن نوروز/ دکتر ذبیح‌الله صفا

نوروز به روایت سفرنامۀ پولاک

* ادبیات:

اوحدی، شاعر الهام‌گیرنده و الهام‌بخش/ منوچهر دانش‌پژوه

آیا «تحفة الملوک» نوشتۀ اوحدی است؟/ داریوش احمدی

آرکائیسم در شعر اخوان ثالث/ طغرل طهماسبی

تحلیل داستان «افشین و بودُلف» تاریخ بیهقی از منظر ادبیات نمایشی/ منصور دلیر

دلم می‌خواهد پروانه باشم (داستان کوتاه)/ مرضیه نفری

اسکله (داستانک)/ یاسر عطار

شعر ایران و جهان (مُشیری، بهمنی، نجفی، دوستی، مثمر، شینده، مایاکوفسکی)

دمی با حافظ (2)

تازه‌های نشر کتاب

* گفت‌و‌گو:

از جنس موسیقی: گفت‌وگویی با نوید مثمر (نوازنده، آهنگساز و خواننده)

* رویدادهای فرهنگی و هنری

برگزاری مراسم پاسداشت مقام هنری بیوک آقاشکورزاده

برگزاری شب فرهنگی طغرل طهماسبی

* شعله‌های مانا:

اکبر نیکخو