PDF
بازدید 186 بار
یکشنبه 07 خرداد ماه 1396

نام شما:

 

ایمیل:

ایمیل ها را با (,) از هم جدا کنید

 

ارسال یک پیام شخصی:

جهان کتاب، شمارۀ 9، آذر 1395
جهان کتاب، شمارۀ 9، آذر 1395
نویسنده: جمعی از نویسندگان به مدیرمسئولی طلیعه خادمیان
تاریخ چاپ: 1395
مکان چاپ: تهران
تعداد صفحات: 80
خلاصه: شماره جدید ماهنامه فرهنگی ادبی «جهان کتاب» ویژه آذر 1395 منتشر شد.
جهان کتاب، شمارۀ 9، آذر 1395
کتاب
جهان کتاب، شمارۀ 9، آذر 1395
نویسنده: جمعی از نویسندگان به مدیرمسئولی طلیعه خادمیان
تاریخ چاپ: 1395
مکان چاپ: تهران
تعداد صفحات: 80
خلاصه: شماره جدید ماهنامه فرهنگی ادبی «جهان کتاب» ویژه آذر 1395 منتشر شد.

برای دیدن بخشی از صفحات کتاب، لینک فایل پی دی اف (pdf) را ببینید.

 

شماره جدید ماهنامه فرهنگی ادبی «جهان کتاب» ویژه آذر 1395 منتشر شد.

مانند دیگر شماره‌های این مجله، مطلب ابتدایی یکی از سلسله مقاله‌های «نامه‌ای از پراگ» نوشته پرویز دوائی است که این شماره با عنوان «پاییز آمد»، با یادی از زنده‌یاد جمشید ارجمند چاپ شده است. پس از آن، «نویسندۀ داستان‌های ترسناک می‌ترسد» آمده است.

مقاله بعدی «باباطاهر عریان بنّای قابلی هم بود!» نقد مفصّل جمشید سروشیار است بر کتاب «باباطاهر: شرح احوال و نگاهی به آثار ابومحمد طاهر جصّاص همدانی» تألیف نصرالله پورجوادی. در مقاله بعدی «مرزهای ایران و عثمانی» از کاوه بیات به معرفی کتاب مجموعه رسائل و لوایح تحدید حدود ایران و عثمانی، ۹۰۷ ـ ۱۳۰۹ هجری قمری پرداخته شده و محمدحسین خسروپناه هم کتاب «پیکار در برلین: دوره روزنامه پیکار» را بررسی کرده است. «از پایان‌نامه تا کتاب» عنوان نقدی از سیّدفرید قاسمی بر کتاب «نقش مطبوعات خارج از کشور در گسترش روزنامه‌نگاری در ایران» است که به عنوان مطلب بعدی به چاپ رسیده است. همچنین مجید رهبانی در مقاله «مشروطه و کتاب» به بررسی کتاب و کتابخانه به روایت مطبوعات ۱۲۸۵ ـ ۱۳۰۴ پرداخته است. عبدالرسول شاکری هم در مطلب بعدی ضمن معرفی کتاب «سیاست نوشتار» گفتگویی با نویسنده آن، کامران تَلَطّف انجام داده است.

در ادامه مطلب بررسی کتاب‌های «ادبیات مانوی» از مهرداد بهار و ابوالقاسم‌ اسماعیل‌پور، «فلسفه‌ای برای زندگی» از ویلیام اروین با ترجمه محمود مقدسی و «وزن چیزها» نوشته جین کازز با ترجمه عباس مخبر از معصومه علی‌اکبری درج شده‌اند. نقدی بر دفتر شعر «اقیانوسی آرام» سروده علیرضا بهرامی هم مطلب بعدی است که در ادامه آمده است. معرفی کتاب «شکل‌گیری هویّت ملّی در ایران» و نقدی بر کتاب «هیتلر: صعود» نوشته فولکر اولریخ از جمله مطالب بعدی جهان کتاب هستند.

«رمان‌های سیاه کشورهای اسکاندیناوی و رمزگشایی تاریخ» با رویکرد بررسی ادبیات پلیسی در کشورهایی چون سوئد، دانمارک و نروژ مقاله‌ای به قلم یاسمن منو است که در آن ضمن پرداختن به نقش سیاسی و افشاگرانه این رمان‌ها، نویسندگانی چون اِستیگ لارسِن، هِنینگ مَنکِل و جو نِسبو معرفی شده‌اند که اشتهاری جهانی دارند.

مطلب بعدی با عنوان «حمید زرّین‌کوب: ادیب نوگرا» نوشته کامیار عابدی است که در هشتادمین زادروز زرین‌کوب منتشر شده است. «این سیامک برای من غریبه است!» از کریم منیری، هم نقدی است بر کتاب خاطرات سیامک لطف‌الهی. «پیرامتن در ترجمه» مقاله‌ای در زمینه نقد ترجمه از حسن هاشمی میناباد است که در ادامه چاپ شده است. دهمین قسمت از سلسله مقالات «نام‌های آثار ادبی از کجا آمده‌اند؟» نوشته گری دِکستِر با ترجمه پرتو شریعتمداری با محوریت ادوارد آلبی و نمایشنامه «چه کسی از ویرجینیا وولف می‌ترسد؟» مطلب بعدی این شماره جهان کتاب است.

در بخش «هزارویک داستان» کتاب‌های «این خیابان سرعت‌گیر ندارد» از مریم جهانی، «بچه دیو خواب است» از محمدعلی مهمان‌نوازان، «تو از دست‌های من سردتری» اثر بنفشه رحمانی و «طلابازی» نوشته امیرحسین شربیانی، توسط زری نعیمی مورد بررسی قرار گرفته‌اند. در صفحه «وقت شعر» سه دفتر توسط سایه اقتصادی‌نیا بررسی شده است: «باید بایستم وسط دشت آفتاب‌گردانِ ون گوگ» از ندا کامیاب، «ضربان» از مریم جعفری و «مَدِّ مژه» سرودۀ بهنود بهادری.

در بخش «معرفی کوتاه» این شماره، هم شانزده کتاب معرفی شده‌اند که به ترتیب عبارت اند از: جلد بیستم دانشنامه جهان اسلام؛ دایرة‌المعارف هنر/ رویین پاکباز؛ گال، گال، گالری!/ کریم امامی؛ زبان فارسی در گذر زمان/ مهرداد نغزگوی کهن؛ تاریخ فلسفه/ مارتین کوهن، ترجمه مهدی شفقتی؛ فلسفه و سیاست واقعی/ ریموند گوس، ترجمه کمال پولادی؛ هفده تناقض و پایان سرمایه‌داری/ دیوید هاروی، ترجمه خسرو کلانتری و مجید امینی؛ تضادهای سوسیالیسم واقعاً موجود/ مایکل لبوویتز، ترجمه حمیدرضا بهادری و پیام یزدانی؛ و فرهنگ طبّ سنّتی/ محمدرضا توکلی صابری و زهرا سینایی.

فهرست مطالب این شماره:

پاییز آمد/ پرویزدوائی

نویسندۀ داستان‌های ترسناک می‌ترسد/ الیسون فلاد

باباطاهر عریان بنّای قابلی بود/ جمشید سروشیار

مرزهای ایران و عثمانی/ کاوه بیات

روزنامۀ پیکار/ محمدحسین خسروپناه

از پایان‌نامه تا کتاب/ سیدفرید قاسمی

مشروطه و کتاب/ مجید رهبانی

سیاست نوشتار/ عبدالرسول شاکری

ادبیات مانوی/ حسین مصطفوی کاشانی

وقتی فلسفه به زندگی می‌پردازد/ یزدان منصوریان

تأملات فلسفی در متن زندگی/ معصومه علی‌‌اکبری

جغرافیای اضطراب مهربان/ عباس رضوانی

شکل‌گیری هویت ملی در ایران/ محبوبه شمشیرگرها

هیتلر: صعود از یک «ابله رقت‌انگیز» به یک عوام‌فریب/ میچیکو کاکوتانی

رمان سیاه کشورهای اسکاندیناوی و رمزگشایی تاریخ/ یاسمن مَنو

حمید زرین‌کوی: ادیب نوگرا/ کامیار عابدی

این سیامک برای من غریبه است/ کریم منیری

پیرامتن در ترجمه/ حسن هاشمی میناباد

نام‌های آثار ادبی از کجا آمده‌اند؟/ گری دکستر، ترجمۀ پرتو شریعتمداری

هزارویک داستان/ زری نعیمی

وقت شعر/ سایه اقتصادی‌نیا

معرفی کوتاه

تازه‌های بازار کتاب/ فرخ امیریار

درگذشتگان