بازدید 386 بار
یکشنبه 04 تیر ماه 1396

نام شما:

 

ایمیل:

ایمیل ها را با (,) از هم جدا کنید

 

ارسال یک پیام شخصی:

ماهی در آب
ماهی در آب
نویسنده: ماریو بارگاس یوسا
مترجم: خجسته کیهان
ناشر: ثالث
تاریخ چاپ: 1393
مکان چاپ: تهران
تیراژ: 1100
شابک : 2_770_380_964_978
تعداد صفحات: 300
خلاصه: این کتاب زندگی‌نامۀ خودنوشت ماریو بارگاس یوسا است.
ماهی در آب
کتاب
ماهی در آب
نویسنده: ماریو بارگاس یوسا
مترجم: خجسته کیهان
ناشر: ثالث
تاریخ چاپ: 1393
مکان چاپ: تهران
تیراژ: 1100
شابک : 2_770_380_964_978
تعداد صفحات: 300
خلاصه: این کتاب زندگی‌نامۀ خودنوشت ماریو بارگاس یوسا است.

نویسنده در این کتاب به طور کامل به همه چیز درباره زندگی خود به صورتی که در زمان خوانش آن مخاطب به تولد یک نویسنده پی می‌برد، شرح داده است.

فصول آغازین کتاب درباره خانواده و تولد ماریو کوچولوست، پسربچه‌ای که در خانه پدربزرگ مادری‌اش به دنیا می‌آید و عشق مادرش به پدری غایب، بعد از یک زندگی کوتاه پنج ماهه، مانع از تنها ماندن‌ او در هنگام تولد کودکشان نیست. کودکی که پدرش نامه‌هایی را که خبر از تولدش می‌دهند، بی‌پاسخ گذاشته و اجازه می‌دهد همسرش با نگاه کنجکاو و تحقیرآمیز دیگران رندگی را پشت سر بگذارد.

یوسا در این کتاب مهم‌ترین اتفاق شش سال اول کودکی‌اش را آموختن خواندن عنوان می‌کند. مادرش به دلیل شلوغ‌کاری‌های بیش‌ از حد ماریو کوچولو تصمیم می‌گیرد او را یک سال زودتر از سن پیشنهادی کشیشان، در پنج‌سالگی او را به مدرسه مذهبی بفرستند. کمی بعد، آموختن خواندن یوسای پر جنب‌وجوش را به پسری ساکت بدل کرد که شیفته قصه‌های پرماجرا بود؛ هرچند که کتاب خواندن مانع از بازی کردن او نمی‌شد.

یوسا به‌ تناسب انتخاب روایتی داستانی، برای بازگویی خاطراتش، در طول کتاب مدام زمان و مکان را می‌شکند و به گوشه و کنار زندگی پرماجرای خود سرک می‌کشد؛ اما با وجود استفاده از این شگرد تودرتو، چنان تسلطی دارد که چند ماجرا را در دل یکدیگر قرار داده و توأمان روایت می‌کند.

کتاب آغازی تأثیرگذار و فراموش‌ناشدنی دارد؛ چنان‌که خود یوسا نیز از آن به‌عنوان تأثیرگذارترین و فراموش‌نشدنی‌ترین اتفاق زندگی‌اش تا آن زمان یاد می‌کند. روزی که یوسا با این حقیقت که پدرش نمرده؛ بلکه چند ماه پس از ازدواج مادرش را ترک کرده روبه‌رو می‌شود و کمی بعد از شنیدن این ماجرا برای نخستین بار روبروی پدرش قرار می‌گیرد. مردی که صمیمیت او با مادرش، احساسی آزاردهنده برای یوسا به همراه می‌آورده است.

این کتاب روایتی است از تأثیرگذارترین صحنه‌های نیمه اول زندگی یوسا (او در این کتاب مشخصاً به چند دهه نخست زندگی‌اش پرداخته) که داستان‌وار به هم پیوندیافته است. شرح درونی‌ترین احساسات او در موقعیت‌های گوناگون زندگی‌ست. از این منظر پر بیراه‌ نیست اگر از آن به‌عنوان یکی از جذاب‌ترین آثار یوسا یاد کنیم. روایتی درباره علاقه‌مندی یوسا به خواندن و نوشتن، کتاب‌هایی که بر او تأثیر گذاشته و اتفاقاتی که او را به‌سوی بدل شدن به‌عنوان نویسنده‌ای موفق رهنمون شده است. در خلال این صفحات می‌توان دریافت که چرا سیاست بر زندگی نویسنده‌ای که از آمریکای جنوبی برخاسته نقش تأثیرگذار دارد و همچنین حقایقی شنیده نشده درباره یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان معاصر آمریکای جنوبی که به معیاری در داستان‌نویسی این منطقه و جهان بدل شده است.

فهرست مطالب کتاب بدین قرار است:

مردی که پدرم بود

میدان سن مارتین

لیمای نفرت‌انگیز

دانشجوی دانشکدۀ افسری

روزنامه‌نگاری و زندگی کولی‌وار

دایی لوچو

رفیق آلبرتو

سارتری کوچک

خانه خولیا

اردک

سفر به پاریس