بازدید 510 بار
چهارشنبه 29 شهریور ماه 1396

نام شما:

 

ایمیل:

ایمیل ها را با (,) از هم جدا کنید

 

ارسال یک پیام شخصی:

پرسه در عرصۀ کلمات
پرسه در عرصۀ کلمات
نویسنده: محمدرضا ترکی
ناشر: سخن
تاریخ چاپ: 1390
مکان چاپ: تهران
تیراژ: 1100
شابک : 9_327_372_964_978
تعداد صفحات: 256
خلاصه: این کتاب مجموعه‌ای از 55 مقاله در زمینۀ ادبیات فارسی است.
پرسه در عرصۀ کلمات
کتاب
پرسه در عرصۀ کلمات
نویسنده: محمدرضا ترکی
ناشر: سخن
تاریخ چاپ: 1390
مکان چاپ: تهران
تیراژ: 1100
شابک : 9_327_372_964_978
تعداد صفحات: 256
خلاصه: این کتاب مجموعه‌ای از 55 مقاله در زمینۀ ادبیات فارسی است.

پرسه در عرصۀ کلمات حاصل برخی جستجوها  و سرک‌کشیدن‌های نویسنده در  عرصۀ گستردۀ ادبیات است. این جستجوها گاه عمقی و گاه، هماهنگ با روح این روزگار، شتاب‌زده است. پاره‌ای از مباحث مطرح‌شده بحث‌انگیز‌اند و بخشی نیز ممکن است حتی روشن و بدیهی به نظر برسند.

نویسنده در نگارش بخش‌های مختلف این کتاب کوشیده است از نثر متداول در مقالات تحقیقی دوری گزیند و عین رعایت ایجاز، به زبانی ساده و قابل مطالعه برای علاقه‌مندان ادبیات در همۀ سطوح دست یابد. برخی از مطالب این کتاب را با افزودن مقدمات و مؤخراتی می‌شد در نشریات دانشگاهی چاپ کرد و از مزایای آن در ارتقای اداری بهره برد! نویسنده ترجیح داد از مزایای مزبور بی‌بهره بماند؛ ولی حرف‌هایش به نظر خوانندگان بیشتر برسد و احیاناً در غبار نشریات فاضلانه به فراموشی سپرده نشود.

این مطالب، پیش از این در وبلاگ "فصل فاصله" ـ در فاصلۀ فروردین 85 تا شهریور 87 ـ منتشر شده‌اند و این موهبت نصیبشان شده که از نقد و نظر جمعی از استادان و صاحب‌نظران و خوانندگان وبلاگ یادشده بهره‌مند شوند.

فهرست مطالب این کتاب:

اشاره؛ نوعی سوءاستفاده از متون کهن؛ "ز شیر شتر خوردن..." از آن کیست؛ چیدن درد؛ جلوه‌زار حسن؛ رباعیات خیامی، گالری وحشت یا...؟؛ معنی یک رباعی از خیام؛ خرده حاشیه‌هایی بر چند رباعی خیام؛ اصطلاحات عاشقان قدیم!؛ طوطی آینه؛ شعر زورخانه‌ای!؛ گل پیاده، گل سوار؛ عینک!؛ بحر را گنجایی اندر جوی نیست؛ در حاشیۀ غلط ننویسیم؛ مأخذ "کتیبۀ اخوان"؛ از شمس الدین محمد شیرازی تا شیرازیات محمدعلی شمس الدین؛ فتح هفت شهر یا دژ موسیقی؛ فروغ فرخزاد و نقد مدرنیسم؛ یادی از خسرو گلسرخی؛ نیکی چه بدی داشت ....؛ چند نمونه از مضامین مشابه میان شعر امروز و دیروز؛ چهل سالگی؛ عطار و هوگو؛ سعدی و آل احمد؛ سفر به عالم فردا؛ سیدحسن تقی‌زاده و سره‌گرایی؛ دوباره‌کاری و شتاب‌زدگی در تصحیح دیوان محتشم کاشانی؛ برگی دیگر از حافظ‌شناسی معاصر!؛ شاهنامه و قوم یهود!؛ واژه‌ها و رنگ‌ها؛ رسول ماه؛ نِفّری .... ادونیس .... رویایی؛ سراغ مرا از کلمات مگیر!؛ نام‌ها و نشانه‌ها؛ سلمان فارسی و خواجه نصیرالدین طوسی خداوندگاران تدبیر و فرهنگ؛ جدال مدعیان با سعدی؛ از تفسیر شعر تا تعبیر خواب؛ انکار دلالت فعل بر زمان؛ خردگرایی ناصرخسرو؛ اندر ملاحت و زیبایی؛ مروزی و رازی؛ ترانه، شعر باستانی ایران؛ ادبات وقف؛ برادرکشان در شاهنامه؛ عاشورا در چند نگاه؛ چرا شاعران زن کم‌شمارند!؛ یک ضرب‌المثل بسیار کهن فارسی؛ چارشنبه سوری، آیین ایرانی در حال زوال؛ از نمونه‌های نخستین طنز در شعر فارسی؛ تو مپندار که من شعر به خود می‌گویم؛ آیندۀ دانشکده‌های ادبیات؛ طراحی دو گرایش «ادبیات کاربردی» و «متون ادب فارسی» در دانشگاه تهران؛ آشوب گزیده‌های ادبی؛ ادبیات دورۀ صفوی در دانشگاه‌ها؛ خط فارسی در خطر و مآخذ.