بازدید 1077 بار
جمعه 02 تیر ماه 1396

نام شما:

 

ایمیل:

ایمیل ها را با (,) از هم جدا کنید

 

ارسال یک پیام شخصی:

زبان و فرهنگ
زبان و فرهنگ
نویسنده: کلر کرامش
مترجم: فریبا غضنفری، راحله قاسمی و پدرام لعل‌بخش
ناشر: امیرکبیر
تاریخ چاپ: 1390
مکان چاپ: تهران
تیراژ: 1500
شابک : 5_1388_00_964_978
خلاصه: این کتاب پاسخی به سؤالات کلی موجود در حوزۀ شناخت زبان و فرهنگ است.
زبان و فرهنگ
کتاب
زبان و فرهنگ
نویسنده: کلر کرامش
مترجم: فریبا غضنفری، راحله قاسمی و پدرام لعل‌بخش
ناشر: امیرکبیر
تاریخ چاپ: 1390
مکان چاپ: تهران
تیراژ: 1500
شابک : 5_1388_00_964_978
خلاصه: این کتاب پاسخی به سؤالات کلی موجود در حوزۀ شناخت زبان و فرهنگ است.

رابطۀ زبان و فرهنگ، رابطه‌ای بس عمیق و ناگسستنی است؛ به طور کلی می‌توان گفت هر انسانی، محصول تأثیر این دو عامل است و همین دو عامل سبب می‌شود که بحث و تحقیق در مورد نحوۀ پیدایش و عملکرد این دو پدیده همواره مورد نظر انسان‌شناسان، زبان‌شناسان، فرهنگ‌شناسان، شعرا، نویسندگان، معلمان و نیز محققان علوم انسانی و علوم ارتباطات باشد. شاید بدون حضور این دو پدیده در زندگی انسانی، تشخیص و تفرق ذهنی و فکری انسان‌ها از یکدیگر هرگز میسر نمی‌شد. نقش زبان در ایجاد فرهنگ تا بدان اندازه اهمیت برخوردار است که در بسیاری از کشورهای پیشرفتۀ دنیا که زبان‌های بومی و محلی آنها رو به انقراض است، بودجه‌های هنگفت برای تعلیم و زنده‌نگه‌داشتن این زبان‌ها در نظر گرفته می‌شود و البته نقش فرهنگ در احیا و جلوگیری از انقراض زبان نیز از اهتمام دولت‌ها و صرف هزینه‌های بسیار برای حفظ و صدور فرهنگ و اجزای فرهنگی‌شان معلوم می‌گردد.

این کتاب پاسخی به سؤالات کلی موجود در حوزۀ شناخت زبان و فرهنگ است و رابطۀ بسیار نزدیک این دو پدیده را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد. زبان ساده و البته علمی نویسندۀ کتاب، پیچیدگی‌ها و ابهامات مفاهیمی کلیدی همچون «بافت اجتماعی»، «جامعۀ گفتمانی»، «جدایی‌ناپذیری فرهنگ و زبان» و .... را از بین برده و این امکان را برای خواننده فراهم می‌آورد تا درک کاملی از رابطۀ پیچیده و چندبعدی این دو پدیده داشته باشد. آنچه این اثر را از آثار مشابه آن متمایز می‌کند، استفادۀ توأمان از نظریات متخصصان رشته‌های زبان‌شناسی، جامعه‌شناسی و انسان‌شناسی است. 

این کتاب به دو بخش اصلی تشکیل شده است که بخش اول به معرفی مفاهیم اصلی زبان‌شناسی و نقش آنها در رابطۀ تعاملی زبان و فرهنگ اختصاص یافته است. رابطۀ زبان و فرهنگ، نشانه‌های زبانی و معانی آنها، معنا در صورت کاربردی آن، زبان و فرهنگ شفاهی، زبان و فرهنگ مکتوب، زبان و هویت فرهنگی و موضوعات جاری در حوزۀ فرهنگ مقولاتی هستند که در این بخش به تفصیل بحث و بررسی می‌شوند.

بخش دوم کتاب، دربردارندۀ مجموعه‌ای از مقالات است صاحب‌نظران، محققان و نظریه‌پردازان حوزۀ زبان و فرهنگ است که به صورت کاملاً تخصصی موضوعات روز را در این رشته از علوم انسانی مورد بحث قرار داده‌اند که به دلیل آنکه در ترجمۀ این کتاب، استفادۀ مخاطب عام بیشتر مطمح نظر بوده است ترجمۀ این بخش انجام نشده تا مخاطبان عام نیز راحت‌تر بتوانند این کتاب را مطالعه نمایند.

این کتاب در هفت فصل نگاشته شده که بدین قرار است:

ارتباط زبان و فرهنگ؛ معنا به مثابه نشانه؛ معنا به مثابه عمل؛ زبان گفتاری، فرهنگ شفاهی؛ زبان چاپی، فرهنگ کتبی؛ زبان و هویت فرهنگی؛ مسائل کنونی.